זעתרה (תפוח), חמרה, מעלה אפרים, תיאסיר, יום ג' 8.4.08, בוקר

Share:
Twitter FB Whatsapp Email
Observers: 
דפנה ב', נועה פ', יפעת ד' (מדווחת), אורחת: סימונה
Apr-8-2008
|
Morning

12:36   מחסום מעלה אפרים
אין מכוניות כרגע במחסום אבל ארבעה חיילים ממתינים לבאים. ממילא מעטות המכוניות הפלסטיניות אשר זכו לאישור מהצבא לעבור באזור זה.  נוכחות הצבא בולטת מאוד במקטעי הבקעה. אנו רואות מחנות אוהלים שהוקמו במעגל ובאמצע עמוד עליו מתנוססים מספר דגלי ישראל, ופלקט עם פתקים. ישנן קבוצות חיילים במסע אלונקות. וחיילים במטווח מתאמנים על דמויות קרטון. כל אלו נוספים על הגדרות המחסומים והבסיסים הצבאיים ומקלקלים את האוויר. 

 

13:25    מחסום תיאסיר

מכונית אחת בכל כיוון ממתינה בשעה שהחיילים עורכים חילוף משמרות. התהליך אורך עשר דקות.
מאזור הגבעות נשמעים מטחי יריות - חיילי הצבא מתאמנים על יבש. במחסום עצמו מוסיקה ישראלית בקול רם וחייל שר. החיילים קוראים למכוניות לעצור במרחק עשרה מטרים. מורים לנהג לצאת לחשוף את הבטן ולהסתובב ואז לחזור למכונית, לנסוע לעברם, ולעצור לידם לבדיקת תעודות ומכונית. הנוסעים, אם יש כאלה, יורדים לפני התהליך ועוברים חישוף בטן ובדיקת תעודות בצד הולכי הרגל.
החיילים בודקים רכבים מכיוון אחד בכל פעם.
"כל הסחורה למטה, איפה קנית את זה? נו יאללה תרים תרים אין לי כוח. תוציא לי איזה שתים שלוש ארגזים. אז איך אני אבדוק מה יש לך פה? כל יום עוברים כל יום בודקים. אני אחליט מתי כן מתי לא תוציא. ארגז ריק ואז קרטון לקרטון".
קורע פלסטיקים, מכניס יד לארגז עם פול וממשש.
פלסטיני בבדיקה: שופך את הבצל על האדמה, שהחייל יראה.

החייל מכוון את הרובה על הסחורה. "בוא נלך לצד השני, צריך עוד צד."

בצד השני מסביר החייל לנהג שהבידוק ארוך בגלל הנשים.
שמו של החייל י'.
נהג בעל רכב חדש, עדיין לא החליף בעלות אז לא רשום שהרכב שייך לתושב הבקעה ולכן לא נותנים לו לעבור. "תלך לטובאס תחליף".
החייל מעשן סיגריה. "'שיחכו," הוא אומר לשני. ובינתיים ר' נהג המשאית יוצא מרכבו במרחק עשרה מטרים, חושף את הבטן ורוצה להמשיך. "סטנא הון," קורא לו החייל, חכה פה. ור' נכנס ויוצא מהרכב פעמיים בלי להבין מה. אביו הזקן עבר בינתיים את הבידוק וממתין בצד השני של המחסום. בסוף מרשים לו להתקדם.
"תוריד אותם. מה אתה בסדר? אל תתווכח איתי, תגיד לי אתה מחפש צרות בכוח?" זורק שק קמח על הרצפה, החייל בועט בו. חובט בנשק על עוד שקים.
קורא את הכתובת על בקבוק תרופות. "נעלה את זה מול החמ"ל זה מיוצר ברמאללה"'.
פותח שק קמח מפשפש.
"אבא שלי יכול לבוא לפה?" אומר האיש.
"הוא אומר משהו בערבית," צועק מישהו מלמעלה למפקד המחסום.
"למה אבא רוצה, מה יש בעיה? לא! אז תחכה".
"עשיתי לו היום תוכנית כושר עם כל השקים האלו. שמעת איזה צחוקים, דרסו ערבוש אתמול ליד אלון מורה, היה קטעים."
לפלסטיני מציעים פרי כשהוא מסרב שואלים אותו בלעג אם להכין לו פירה.
הוא מעוכב 45 כשאנו עוזבות בשעה 15:10.
ביציאה יש שלט בעברית "כביש מסוכ ן - מסייעת שמשון".
עוד פלוגות חיילים מתרוצצות.

15:25 מחסום מול ההתנחלות רועי 
אנו מגיעות בסופה של חצי שעת החסד בה מותר לבדואים לעבור אל הכפר הקרוב לקנות מצרכים. על מנת לעבור שוב הם יצטרכו לחכות לחצי השעה של הערב, או ליום חמישי. יושבי הרכב האחרון במחסום מספרים שהיו מספר רכבים, הם עצמם המתינו כחצי שעה. החיילים סוגרים את השער ונוסעים. 

15:37   מחסום חמרה

על אף השמש המלאה, זרקורי המחסום דלוקים. שתי מכוניות ממתינות לבידוק מכיוון אחד ועשר מן הכיוון השני. חמישה אנשים ממתינים לבדיקה רגלית.מפקד המחסום דורש שנסתלק על אף שאנו עומדות במרחק רב מעמדות הבידוק. אנו מסרבות ואומרות לו שאם לדעתו אנו עוברות על החוק הוא מוזמן לקרוא למשטרה. אלא שהוא בוחר להעניש את הפלסטינים במקום, ועוצר את הבידוק. מגיע ג'יפ ובתוכו מפקד בדרגה גבוהה יותר. הוא מורה לחיילים להמשיך בבדיקה.
לאחר רבע שעה בה לא עברה אף מכונית (עוד לפני שאיימו לעצור את התנועה בגללנו) עוברת מכונית ראשונה. כרגיל במחסום זה המאויש על ידי חיילים עם פאות וציציות- אין נשים חיילות, ואין כלבים לבדיקה.אנשים עומדים בתור לבדיקה, הכניסה חסומה שעל ידי הג'יפ הצבאי שהגיע. הם מחכים שישימו לב אליהם, לא מתקרבים. לבסוף הם מתיאשים והולכים לתור המכוניות לבקש מהנהגים לנסוע איתם על מנת לעבור. 'כיף אל מחסום?' שואל נהג הג'יפ את הפלסטינים בזמן שהוא בודק אותם- 'חרבאנה או מניח?'.12 מכוניות מכיוון אחד ושתים מכיוון אחר. מגיעים שני מתנחלים מכיוון שכם. נעצרים ליד החיילים כדי לפטפט (מרצונם, איש לא עצרם) ואז ממשיכים בדרכם. רזמי מתיאסיר עדיין מעוכב על ידי החייל יחיאל. עזבנו בשעה 16:40. 17:10 נותנים לרזמי הנהג לעבור לאחר שעתיים וארבעים דקות. 

17:25 מחסום צומת זעתרה

שמונה נוסעי מונית יושבים על המדרכה ומולם חייל ברובה שלוף. הם קוראים לנו: הנהג של המונית עשה סיבוב בכיכר וחייל שחצה בדיוק טוען שפגע בו. הנהג אומר שלהפך- החייל בעט במכונית. הנהג עובר חקירה אבל גם הנוסעים עוכב כשעה עד לבואנו, קודם לכן נבדקו כל חפציהם בעזרת כלב. 'כמו ילדים'. לאחר כחמש דקות ניתנו להם התעודות, אבל לא יכלו להמשיך בדרכם, כי הנהג לא שוחרר. יש שלוש ניידות משטרה כחולה ועוד חיילים רבים. 17:48 ליד אזור התעשיה ברקן הוקם מחסום פתע- ג'יפ חוסם את הדרך למכוניות ואנשים עוברים ברגל.