זעתרה (תפוח), עורטא, עזון עתמה, יום ג' 20.7.10, בוקר

Observers: 
נורית ו' ויעל פ' (מדווחת)
Jul-20-2010
|
Morning

 סיור בכפרים ומחסומים

 ערכנו סיור של כשעה וחצי, אולי קצת יותר. נסענו דרך עזון עטמה לחארס ויצאנו שוב לכביש 5 בכיכר המפוארת בכניסה לאריאל. משם המשכנו דרך צומת זעטרא לחווארה. ממה שהיה פעם  מחסום, המשכנו  דרך עוורתא לחווארה ובחזרה דרך כביש 5  הביתה. 
בסה"כ היה שקט מאד. נוכחות מינימלית של חיילים בכל מקום וגם המעטים הללו די חסרי מעש. בעזון עטמא התושבים איתם דיברנו אמרו "ככה, ככה, לפעמים טובולפעמים פחות, היום בסדר".  בחארס אין מחסום (המחסום לא הוסר אבל הוא פתוח תמיד ואין אף חייל במקום) כנ"ל ביציאה מכיף אל חארס מול אריאל. התנועה בכפרים מעטה, גם שם חופש עכשיו והכל מנומנם. במרדא - זיתא הוסרו כבר מזמן כל המחסומים כאילו לא היו. בצומת זעטרא לא היתה אף מכונית בתור. מעט חיילים והכל זרם,כמעט אותה תמונה היתה כאשר חזרנו, אז ראינו במגרש קבוצה של פועלים בדרכם חזרה למכונית (כנראה אחרי שנבדקה) וחוץ מזה שוב לא היתה כל פעילות.
בדרך
לחווארה לא ראינו אף רכב צבאי מכל סוג שהוא, רק בחווארה, אחרי שחנינו במגרש הענק והעזוב מיד ניגשו אלינו שני חיילים בארשת חשיבות ובררו מעשינו ואסרו על נורית לצלם את העזובה. "שטח צבאי" ר"ל. ( לא היה בידינו, לצערינו, המסמך האומר שהצילום מותר). היגיעה משאית, הנהג שאל איך יוכל להגיע לאן שהוא והחייל הראה לו על"ציר מדיסון" הקדוש ואחרי שהערתי לו שיבדוק כי יעצרו את הנהג שם, הוא התקשר לאן שהוא ואכן שלח אותו לכביש המותר דרך חווארה. טוב שאנחנו כבר יודעות יותר מהחיילים, בסה"כ יש לנו יותר ניסיון וותק במקום....