מבוא דותן (אמריחה), עאנין, ריחן, שקד, יום ה' 10.2.11, בוקר

Observers: 
ליילה שטיין, נטע גולן (מדווחת)
Feb-10-2011
|
Morning

חשוב להגיע למחסומים עם חברה חדשה. עינינו וליבנו (של הוותיקות) כהו מעט עם הזמן. עיניים חדשות רואות מייד את העצב והאבסורד במקום. ליילה אינה מבינה איך בכלל מחייכים אלינו ואומרים לנו, הישראליות, בוקר טוב אחרי שאנחנו, ישראל, גורמים לפלסטינים בקרים וימים כאלה.

06:05 מחסום עאנין
ראשונים כבר יצאו. כ-30 איש מצטופפים ליד השער האמצעי, נקראים אחד-אחד לבידוק ליד השער שבצד מרחב התפרinfo-icon. חיילת בודקת תעודות וחייל, המאבטח אותה, מורה על ביצוע נוהל ''חצי ריקוד'': פתיחת המעיל והרמת שולי המכנסיים. החייל אף מדגים לעוברים כיצד להרים את המכנסיים.

06:30 עשרת ילדי בית הספר מהכפר הבדואי שלמרגלות המחסום מגיעים על חמוריהם וממתינים להסעה. החמורים חוזרים לבד לכפר. ילד נוסף, בן 14, וחמורו נשארים במקום. הוא כבר אינו הולך לבית הספר.

06:50 כ-20 אנשים, ארבעה טרקטורים, חמור ועייר עוברים. עשרה נוספים חוזרים לכפר. תוקף אישוריהם פג. אומרים לנו שמדצמבר לא מנפיקים אישורים חדשים.

07:00 מחסום שקד-טורה
פותחים את שערי המחסום. מכוניות אחדות ממתינות משני הצדדים. התלמידים הצעירים וילדי הגן הפעוטים מגיעים בהסעה. רצים אל המחסום ונעצרים להצצת חיילת בילקוטייהם.

אנחנו חולפות על פני מחסום ריחן-ברטעה. רכבי הסעה רבים ממתינים לנוסעים בחנייה שבצד מרחב התפר. אנשים אומרים לנו שהמעבר ''בסדר''.

07:50 מחסום דותן (על הכביש לג'נין, סמוך לפנייה להתנחלות מבוא דותן)
מכוניות אחדות נוסעות בשני הכיוונים. לחלקן מציצים ואחרות עוברות ללא בדיקה. מכונית אחת, בדרכה מג'נין, נבדקת. נוסעיה נדרשים לצאת ולהציג תעודות. החיילים אינם סובלים את נוכחותנו שם. אומרים שאם לא נזוז עד הצומת לא יעבירו את הפלסטינים. צוחקים על ''גבורתנו''. הוויכוח נמאס לנו ואנחנו עוזבות.

נסענו לכיוון חרמש. השער על הכביש המוליך לקפין ולטול כרם פתוח ואין שם מחסום מאויש.

08:15 מחסום ריחן-ברטעה, מגרש החנייה הפלסטיני
מגרש החנייה מלא למדי בשעה זו. סוחרי ועובדי ברטעה מגיעים ונכנסים בחמישיות. טנדר אחד ושש מכוניות ממתינים לבידוק בדרכם למרחב התפר.

נסענו דרך ברטעה. הרחוב הראשי מקושט כולו בדגלים, אולי לרגל צילומי הסרט אתמול. השוק מתעורר בשעה זו.