מבוא דותן (אמריחה), עאנין, ריחן, שקד, יום ב' 4.10.10, בוקר

Observers: 
אנה נ''ש, נטע ג' (מדווחת)
Oct-4-2010
|
Morning

05:05 מחסום ריחן-ברטעה
המחסום פתוח, ראשונים עוברים. כ-20 גברים ממתינים להיכנס לטרמינל מהצד הפלסטיני, וכ-20  נשים, תופרות, ממתינות בישיבה על שפת המדרכה. תוך דקות אחדות כולם נכנסים לטרמינל. פועלים ותופרות נוספים מגיעים. כ 150 תופרות מהגדה עובדות בברטעה המזרחית בארבע מתפרות. מתחילות ב 06:00 , אם אין עיכובים במחסום, ומסיימות ב 14:30.
הנהג ע' מספר שמחסום חרמש נסגר בתשע בערב ונפתח בשבע בבוקר. לדבריו בשעות הפתיחה אין שם בעיות, לעומת זאת במחסום דותן המעבר קשה ואיטי בימים האחרונים.
שמונה טנדרים עמוסים ממתינים במגרש החנייה. ב 05:45 נקראים למחסום הרכב, לפני כניסתם לבידוק.

אדם אחד מספר על תלאותיו. הוא נשוי לאשה מברטעה המזרחית (מרחב התפרinfo-icon) שם היא גרה בלעדיו עם ילדיהם. האיש מקבל רק אישורים חד פעמיים לבקר את משפחתו או להסיע  ילד חולה לבית חולים בישראל. עבור כל אישור עליו לנסוע למת''ק. בקשותיו להצטרף לאשתו במרחב התפר ''כמובן'' אינן נענות

06:05 מחסום עאנין

ראשוני החקלאים עוברים. אומרים שהגיעו הבוקר כ-50 איש ושביתיים כ-200 אישורים נמסרו לקראת המסיק שיתחיל בשבוע הבאאיננו יכולות לראות את הממתינים. ויכוח קולני הגיע לאוזנינו. אשה מבוגרת בקשה להעביר למרחב התפר, כמתנה לקרוביה, שני בקבוקי זיתים כבושים. לא אפשרו לה. האשה מספרת שלבנה, כלתה ובתה לא נתנו אישורי מעבר. מאוחר יותר אומר לנו נציג המת''ק שבימים הקרובים יונפקו אישורים רבים נוספים למסיק. אמר שקשישים שבני משפחתם לא יקבלו אישורים צריכים לפנות למת''ק באמצעות המועצה המקומית.

המסיק יתחיל ביום ראשון 10/10/10 ומתאריך זה מחסום עאנין יפתח יום-יום. שעות הפתיחה טרם נקבעו.

10 ילדים המשפחה הבדואית למרגלות המחסום מגיעים על שני חמורים ועייר. משחררים את ''הרכב'' וממתינים להסעה לבית הספר באום ריחן.

06:55 עדיין לא כולם עברו. אשה מבוגרת מתלוננת על הבדיקה במגנומטר. לא נאה שגבר יבדוק כך אשה

07:15 מחסום שקד-טורה
תנועה בשני הכיוונים. שמות התלמידים נבדקים ברשימה וילקוטיהם נפתחים. סטודנטים נאלצים לעבור בביתן הבידוק.

תושב עאנין, שאדמתו ליד מחסום שקד-טורה, עובר במחסום זה. מסיבה בלתי ברורה, למרות שיש לו אישור תקף, יש ימים שמאפשרים לו לעבור ובימים אחרים אוסרים עליו.

7:55  מחסום חרמש

המחסום פתוח ולא מאויש.

08:05 מחסום דותן

המחסום מאויש. תנועה בשני הכיוונים. בדיקות מדגמיות. החיילים תמהים על בואנו, מעולם לא שמעו על מחסום ווטש.

08:30 בחזרה במחסום ריחן-ברטעה
סוחרי ברטעה ועובדיהם יוצאים מהטרמינל ועולים בשרוול להסעות שממתינות במגרש החנייה העליון. ירדנו בשרוול אל פתח הטרמינל. מתקינים שם קרוסלה נוספת להפרדה בין הנכנסים והיוצאים. בקרוסלה החדשה יש 'פטנט': היא מתפקדת גם כשער שאפשר לפתוח במקרים מיוחדים.
בחניית הטרמינל משאית של 'סנו PROFESSIONAL'. חומרי ניקוי רבים נדרשים לניקוי המחסומים.