פתח תקווה - הארכת מעצר

Share:
Twitter FB Whatsapp Email
Observers: 
שרה ק.
Oct-24-2007
|

שופט: עו"ד רס"ן איתי רגב
חוקר: רס"מ עאטף עוויד
רשמת: רב"ט דרור מנדולה
מתרגם: ט' שיבלי חלבי.
רוב התיקים בדיון היום הם של עצירים המיוצגים ע"י עו"ד עאבד, אבל הוא אינו נוכח היום בבית המשפט ועו"ד מחג'נה ממלא את מקומו. הוא מבקש לציין בפרוטקול במפורש בכל מקרה שבו הוא מחליף את עו"ד עאבד.
הדיונים נפתחים בכמה תיקים של מנועים.
הסנגור מתנגד בשיטתיות להארכות המעצר של כל המנועים שזו הארכת המעצר הראשונה שלהם. הוא טוען שמכיוון שלא נפגשו עם עו"ד ואינם יודעים מהן זכויותיהם יש לקצר את המעצר ואת המניעה במידת האפשר ולכל היותר לקיים דיון נוסף בהארכת מעצר כדי שתהיה ביקורת שיפוטית.
השופט מקשיב בתשומת לב לכל הטיעונים אבל בדרך כלל נענה לדרישות הרשות החוקרת. לפעמים מתחזקת ההרגשה של שיטת הסרט הנע כאשר עצירים שיש הסכמה בעניינם מוכנסים בזוגות ותוך דקה או שתיים יוצאים מהאולם אחרי שהשופט מאשר את ההסכמה. 

שם העציר
: בלאל מוצטפא רג'ב, מנוע, נעצר בגין פעילות אסורה המסכנת את שלום האזור.
הרשות החוקרת מבקשת להאריך את המעצר ב-15 ימים. הוא אב לשני ילדים והביע חרטה על מעשיו.
הסנגור מתנגד להארכת המעצר. זוהי הארכת מעצר ראשונה והחשוד מביע חרטה. הוא מסר גרסה ומשתף פעולה עם החוקרים. מבקש ביקורת שיפוטית בחקירתו מאחר שהוא מנוע מפגש עם עו"ד. יהיה מקום להארכה נוספת לאחר שהחשוד יעומת עם החשדות והתמונה תתברר יותר.
שופט: עיינתי בדוח החסוי ולמדתי על הרקע למעצר החשוד. מצאתי שיש בסיס לבקשה להאריך את המעצר וכי נאספו ראיות פיזיות המחזקות את המידע שהביא למעצר. שוכנעתי בצורך לקיים חקירה בתנאי מעצר. שוכנעתי שיש לבצע את הפעולות שהרשות החוקרת מבקשת.מאריך את המעצר ב-15 ימים. הדיון נמשך 3 דקות. 

שם העציר
: חאלד מוחאלק מחר דרוזה, מנוע, נעצר ב-20.10.07 בגין פעילות אסורה המסכנת את שלום האזור.
הרשות החוקרת מבקשת להאריך את המצער ב-15 ימים.
הסנגור מתנגד באותן טענות כמו בעניינו של העציר הקודם.השופט מקבל את בקשת הרשות החוקרת ומאריך את המעצר ב-15 ימים.
הדיון נמשך 3 דקות. 

שם העציר
: מוחמד עטא שראיעי, בחור צעיר מאוד. עו"ד מחג'נה ממלא את מקומו של עו"ד עאבד.
הסנגור: החשוד מוסר שהוא נחקר ושיתף פעולה עם החוקרים וכבר מסר אמרה משטרתית. מוסר שיש מפליל. מדוע מבקשים להאריך את המעצר ב-16 ימים אם כבר 14 ימים הוא לא נחקר? לא עלה חשד נוסף לאלה שכבר נחקרו. יש לבדוק אם בוצעו כל הפעולות שהועלו בהארכת המעצר הקודמת. השאלה אם אי אפשר היה להשלים כבר את החקירה? במידה שיוחלט להאריך שוב את המעצר מבקש שזו תהיה הארכת המעצר האחרונה. 
בשלב זה החוקר ניגש לשופט ומנהל איתו דיון ממושך לא ברור על מה.
שופט: עיין בדוח החקירה ובדוח החסוי, מאז נעצר ובמיוחד מאז הדיון הקודם להארכת המעצר. רוב פעולות החקירה בוצעו ביומיים שלאחר הדיון הקודם ומאז ועד היום ביצעה הרשות החוקרת פעולות חקירה שונות בלי לחקור ישירות את החשוד. יש לאפשר לה להשלים את פעולות החקירה שיש להן השלכה פוטנציאלית על איסוף הראיות הקשורות לחשוד. ייתכן שאפשר לבצע פעולות אלה בזמן קצר מהמבוקש אם כי אינו משוכנע לחלוטין. עם זאת ניתן לקצר את המעצר.
מאריך את המעצר ב-8 ימים.
הדיון נמשך 7 דקות.

שם העציר
: מוחמד עורחיה מחמוד עאמורי, משכם, נעצר ב-24.9.07 בגין פעילות אסורה שמסכנת את שלום האזור. הרשות החוקרת מבקשת להאריך את המעצר ב-8 ימים.יש הסכמה. השופט מאשר אותה.  

שם העציר
: איהאב טאהר מוחמד ג'יד משכם, נעצר ב-21.9.07 בגין פעילות אסורה.
הרשות החוקרת מבקשת להאריך את המעצר ב-15 ימים.
עו"ד מחג'נה ממלא את מקומו של עו"ד עאבד. הוא מתנגד לבקשה. החשוד מסר את גרסתו כבר לפני 20 יום. הוא לא ראה חוקרים כבר 10 ימים. מבקש מבית המשפט לבדוק אם בוצעו כל פעולות החקירה שבגינן הוארך המעצר בפעם הקודמת. שיבדוק שהחקירה אינה תקועה ואינה מובילה לשום מקום. צריך להעביר בהקדם את התיק לתביעה ולקצר את המעצר. העציר נמצא במעצר כבר 45 ימים והחשדות לא מורכבים או מסובכים ולא ברור מדוע נדרש מעצר כה ממושך.
שופט: עיינתי בדוח החסוי ובהארכות מעצר קודמות ובחנתי את גרסת החשוד. החשוד נחקר וחוזר על דבריו גם בימים האחרונים. שוכנעתי שהתמונה האמיתית שונה מגרסת המשיב. בגלל הנסיבות המפורטות בדוח החסוי בקשר להמשך החקירה נענה לבקשת המשיבה.
מאריך את המעצר ב-15 ימים.
עד 7.11.07.
הדיון נמשך 5 דקות. 

שם העציר
: עיסא יעקוב יוסוף דבס, משכם, נעצר ב-20.10.07 בגין פעילות אסורה.
הרשות החוקרת מבקשת להאריך את מעצרו ב-22 ימים.
סנגור: עו"ד מחג'נה ממלא את מקומו של עו"ד עאבד. הוא מתנגד להארכת המעצר. החשוד נמצא במעצר רק ימים מעטים ולטענתו כבר הודה באשמה ומסר אמרה משטרתית. לטענת המשיב בזה בעצם מסתיימת חקירתו. השאלה היא אם יש תכנית חקירה מגובשת ואם יש חשדות נוספים שבגללם יש צורך לחקור שוב את המשיב. בשלב מוקדם זה של החקירה אפשר להסתפק במעצר קצר יותר. מציין שהחשוד מבקש שיספקו לו בגדים אינטימיים. החשוד סובל מדלקת פרקים וזקוק לתרופות.
שופט: מסכים עם הסנגור שאפשר לבצע את החקירה בזמן קצר יותר ולקצר את תקופת המעצר.
מאריך את המעצר ב-15 ימים ומציין בפרוטוקול שיש לספק לחשוד את התרופות הדרושות.
המעצר הוארך עד 7.11.07.
הדיון נמשך 5 דקות. 

מוכנסים יחד שני עצירים:
יוסף מוחמד עאג'ליל עאדי מסאוויה שנעצר ב-7.10.07  ויאם מזהר כסאב מקריות, נעצר ב-7.10.07 בגין פעילות אסורה. הרשות החוקרת מבקשת להאריך את המעצר של שני החשודים ב-16 ימים לצורך העברת התיק לתביעה.יש הסכמה והמעצר מוארך ב-16 ימים עד 8.11.07.
הדיון נמשך 2 דקות והעצירים מוצאים במהירות מהאולם אחרי שהסנגור מסביר להם בקצרה את משמעות ההחלטה.

שם העציר: יוסף סולימאן אסעד ברהם, מביתא פוקא.  מנוע, נעצר ב-14.10.07 בגין פעילות אסורה. הרשות החוקרת מבקשת להאריך את המעצר ב-22 ימים.הסנגור מתנגד להארכת המעצר. החשוד נמצא במעצר רק 10 ימים וסביר שהחקירה עדיין בראשיתה. אפשר לקצר את המעצר ובמידת הצורך לבקש שוב להאריכו בהמשך.על פי הנחיות בית המשפט הצבאי לערעורים אין להאריך מעצר מנוע ביותר מ-15 ימים ("הלכת חמורי").
שופט: יש ספק במידת מעורבותו של החשוד בעברה שמייחסים לו ולאור הנחיות בית המשפט לערעורים מורה להאריך את המעצר ב-15 ימים.
הדיון נמשך 4 דקות. 

שוב מוכנסים יחד שני עצירים. הסנגור מייצג בדיונים אלה את עו"ד עאבד. הוא משוחח עם העצירים לפני שהוא נותן את הסכמתו לשופט.

שם העציר
: ויאם מזהר מוחמד כסאם, מקריות, נעצר ב-7.10.07 באשמת פעילות אסורה. הרשות החוקרת מבקשת להאריך את המעצר ב-16 ימים. יש הסכמה כי הארכת המעצר היא לצורך העברת התיק לתביעה. השופט מאריך את המעצר עד 8.11.07. 

שם העציר
: זאהי זאהיר אברהים כוסא משכם. נעצר ב-24.9.07 בגין פעילות אסורה. הרשות החוקרת מבקשת להאריך את המעצר ב-16 ימים לצורך העברת התיק לתביעה.יש הסכמה.השופט מאריך את המעצר עד 8.11.07.הדיון נמשך 2 דקות בעניינו של כל אחד משני העצירים. 

שם העציר
: חמיס וליד חמיס מרעי משכם, נעצר ב-21.9.07 בגין פעילות אסורה. הרשות החוקרת מבקשת להאריך את המעצר ב-16 ימים לצורך העברת התיק לתביעה. הסנגור מסכים. השופט מאריך את המעצר עד 8.11.07.
הדיון נמשך 2 דקות.
הסנגור משוחח עם העציר לאחר אישור ההסכמה על ידי השופט והחוקר מאבד את סבלנותו ומאיץ בסוהרים להוציא את העציר מהאולם. הסרט הנע חייב להתקדם. 

שם העציר
: מוחמד יוסף עלי מסלב משכם. העציר אדם מבוגר יותר.נעצר ב-24.9.07 בגין פעילות אסורה.
הרשות החוקרת מבקשת להאריך את המעצר ב-16 יום לצורך העברת התיק לתביעה.
עו"ד מחג'נה מייצד את עו"ד עאבד. הוא מבקש לשוחח עם העציר כמה דקות.בסוף השיחה הוא נותן את הסכמתו להארכת המעצר. הוא מסביר לעציר את משמעות ההחלטה, מסביר לו שהדיון הבא בעניינו ייערך בסאלם וייצג אותו בדיון עו"ד עאבד.
המעצר מוארך עד 8.11.07. 

שם העציר
: מוחמד דרויש צאלח סואלמה משכם. נעצר ב-5.9.07 בגין פעילות אסורה.
הרשות החוקרת מבקשת להאריך את המעצר ב-16 ימים לצורך העברת התיק לתביעה.יש הסכמה.
המעצר מוארך עד 8.11.07. 

שם העציר
: אסעד מוחמד נימר אבו גוש, משכם. נעצר ב-3.9.07 בגין פעילות אסורה.
הרשות החוקרת מבקשת להאריך את המעצר ב-16 ימים לצורך העברת התיק לתביעה.יש הסכמה.
המעצר מוארך עד 8.11.07. 

שם העציר
: וליד מוחמד דהש מחאמיד, מג'נין. נעצר ב-1.10.07 בגין פעילות אסורה.
הרשות החוקרת מבקשת להאריך את המעצר ב-16 ימים לצורך העברת התיק לתביעה.יש הסכמה.
המעצר מוארך עד 8.11.07. 

שם העציר
: סאמר ג'מאל מוחמד עיסאווי משכם. מנוע, נעצר ב-6.10.07 בגין פעילות אסורה.
הרשות החוקרת מבקשת להאריך את המעצר ב-8 ימים.
המניעה הוארכה ביום הדיון עד לחצות, כדי למנוע מפגש עם עו"ד לפני הדיון בהארכת המעצר.
הסנגור מפנה שאלות לחוקר אך על כל שאלותיו מקבל אותה תשובה: הכול מפורט בתיק החסוי.הסנגור מגשש באפלה ולא מצליח לקבל מידע נוסף כלשהו.הסנגור מתנגד להארכת המעצר. העציר נמצא במעצר כבר 18 ימים והיה מנוע כל התקופה הזו. אף אחד לא עדכן אותו בדבר זכויותיו. מבקש מבית המשפט להפעיל ביקורת שיפוטית ולפקח את התקדמות החקירה. לא הצליח לקבל מידע כלשהו מהחוקר ולא ברור אם יש מידע חדש שמחייב את הארכת המעצר. מבקש מבית המשפט לבדוק אם בוצעו כל פעולות החקירה שהביאו להארכת המעצר הקודמת, לברר אם יש באמת מידע חדש ולפעול כדי להעביר בהקדם את התיק לתביעה.
השופט מאריך את המעצר ב-8 ימים עד 31.10.07.
הדיון נמשך 5 דקות.