א-ראס, ג'וברה (כפריאת), ענבתא, קלקיליה, יום ב' 24.11.08, בוקר

Share:
Twitter FB Whatsapp Email
Observers: 
נינה ס. רוני ש.( מדווחת )
Nov-24-2008
|
Morning

7.00  ראס עטירה

למי שלא זוכרת  : ראס עטירה הוא כפר קטן הנמצא במובלעת אלפי מנשה  מוקף גדר ושער  הנפתח בשעה6.30 בבוקר( ושכחנו לשאול מתי נסגר בערב ). השער הזה הוא למעשה לתוך ישראל כי הגדר הוזזה שם רחוק כדי להקיף את אלפי מנשה.לכן יש שם בדיקת מגנומטר וכו. שלושת הכפרים שליד ראס עטירה נמצאים "בתוך " ישראל .יש שלושה בתי ספר שילדי הכפרים הולכים אליהם. הבעיה היא שחלק נמצאים  ברשות הפלסטינית וחלק בכפרים שנמצאים כביכול בשטח ישראל.

 בעבר היו הרבה בעיות במעבר בשער בראס עטירה  לכן הלכנו לשם הבוקר לראות מה קורה במעבר ילדי בית הספר והמורים. הפועלים דווחו שהשער נפתח ב 6.30  כשאנו הגענו לא היה תור של הולכי רגל או של מכוניות ביציאה מהכפר והבדיקה הייתה מהירה.נהגי המכוניות משאירים את המכונית, נכנסים לבדיקת מגנומטר ובשער המכונית נבדקת במהירות.לא היו בשעה זו נכנסים לכפר.

7.15  מפקד המחסום אמר שמכיר את נהגי התלמידים ושהאוטובוסים כבר נכנסו לכפר לאסוף את הילדים שלומדים בבתי ספר בכפרים האחרים ועוד מעט יחזרו ואכן שני האוטובוסים חזרו ,לא נעצרו בשער ונכנסו ללא כל בדיקה. גם הולכי הרגל התלמידים הבוגרים יותר והמורות אינם נבדקים במגנומטר וגם תעודותיהם אינן נבדקות.

7.35  שער אליהו

לא ראינו פועלים מחכים לעבור ליד השער וגם לא היה תור מכוניות בכניסה לישראל .כנראה שהסיבה לכך השעה המאוחרת שהגענו.

7.40 קלקיליה
יש תלתליות תיל חדשות הסוגרות את המפרץ בצד הימני של המחסום (לכיוון קלקיליה) דבר המונע מהולכי רגל , עגלות עם חמורים לעבור שם, גם אם יש צורך לעכב מכונית לבדיקה  היא חוסמת את המעבר. חילי המילואים הסבירו לנו שהם יזמו את החסימה הזאת כדי שיוכלו להתרכז במעבר מהיר של המכוניות ואת הולכי הרגל ובעלי  העגלות אינם בודקים כלל והם יכולים ללכת מסביב.מכוניות פלשטינאיות עוברות ללא בדיקה, ישראליות עם הצצה למכונית. גם ביציאה בדיקות אקרעיות מאד.

החילים הציעו שנלך לראות מה קורה במעבר אייל ששם לדעתם המצב נורא ואיום. יש שם חילים סדירים המשרתים רק שם "וששכחו שהם עוסקים בבני אדם" ציטוט של אחד החילים. אחד מהחילים אף אמר שהתריע על המצב בפני המפקדים אך נראה לו שללא הועיל.

8.00 עזון פתוח

שבות עמי  גם המאהל על הגבעה נראה נטוש .

9.40 ענאבתא

בבית איבא נאמר לנו שבבוקר יש תורים ארוכים מאד ביציאה מטול כארם אך כשהגענו לא היו תורים .סופר לנו ע'י אחד החילים שבבוקר הגיע "בעל תפקיד " ברשות ניסה לעקוף את התור שיש בבוקר וגרם לבלגן.אך בדרך כלל הם מנסים לדאוג לכך שיהיה מעבר מהיר. ואכן למרות שביציאה מהעיר הצטברו מפעם לפעם מספר מכוניות הן לא חיכו יותר משתים שלוש דקות. בכניסה לא היה כל תור.

נהגי המוניות המחכים ללקוחות מתלוננים שאין בכלל פרנסה.

10.10 ג'אברה  אחרי בדיקה טלפונית השער נפתח עבורנו. אין עדין כל שינוי במצב.

10.15 א-ראס

4 חילי מילואים  משועממים יושבים בצל מגדל השמירה ומשוחחים על מצב התעסוקה. אין בדיקות לכל כיוון. אנו מאחלות להם שימשיך לשעמם להם.

סוף