סינג'יל | Machsomwatch
אורנית, מהצד הזה של הגדר

סינג'יל

See all reports for this place

סינג'יל
עיירה עם מקאם

המקור לשם העיירה הוא ריימונד הרביעי מסן ג'יל, שכונה הרוזן מטולוז אשר הקים מצודה צלבנית במקום ב-1198. יש עדויות ליישוב במקום כבר בתקופת הברונזה הקדומה.  

בינואר 1978 התיישבה סמוך לאדמות הכפר קבוצה של מתנחלים, במסווה של מחנה חפירות ארכאולוגיות בתל שילה הסמוך.

היקף אדמות סינג'יל 18 אלף דונם. מתוכם 9500 דונם זה שטח C. מעט האדמות החקלאיות שנותרו לבני סינג'יל מחולקת להרבה חלקות קטנטנות ויפות - שבהן אוסר שלטון הכיבוש לחפור בור מיםinfo-icon להניח צנרת או לבנות סככה שתגן מפני חום היום או גשם.

אדמות סינג'יל מוקפות בשני מאחזים גדולים "גבעת הראל" ו"גבעת הרואה" (מאחזים אלו הם בין עשרת  המאחזים שעל הפיכתם להתנחלויות הכריזה הממשלה בפברואר 2023). שני המאחזים הם צאצאים של התנחלויות הענק: שילה, עלי ומעלה לבונה. החווה של מתנחל אלים בשם מיכאל שמלה, שצמודה למחנה צבא ותיק במקום, היא התוספת המאוחרת שממלאת נאמנה את שליחותה: לפגוע לייאש ולנשל את בעלי האדמות הפלסטינים.

מתוך 12,000 התושבים שחיים בעיירה 400 איש עובדים בישראל ותלויים באישורי עבודה. הם יוצאים בשלוש בבוקר דרך ארבע יציאות מאוישות בחיילים ממחנה הצבא הסמוך שמעכבים בבדיקת תעודות. 12.000 תושבים עזבו במהלך השנים לארצות אחרות  בעיקר לארצות הברית.

מקאם אבו אל עוף, על שם מקורב לנביא מוחמד, עומד בלב האדמות החקלאיות של סינגיל, על גבעה שממנה נשקפת מנגד העיירה כולה. זהו מקום עתיק ויפה המכיל את כל המרכיבים של החיים הפלסטינים בעבר, שעליו הם מספרים ומתרפקים בגעגועים. אך הם חוששים לתקן ולנקות את האתר בחשש כפול מפני המתנחלים והמינהל.האזרחי, מאחר והאתר בשטח C..המתנחלים מנסים לנכס את המקאם המוסלמי לנרטיב היהודי ולהעבירו לשליטתם. הם שבים ופוקדים את המקום: פעם בצורה מבזה עם כבשים שמחרבנות במקאם ופעם  לביקורי קבוצות ופתיחת שולחנות.

במסגרת הסכסוך הישראלי פלסטיני, לאורך השנים התרחשו עשרות אירועי אלימות הדדיים בין תושבי הכפר לבין יהודים תושבי האזור וכוחות צה"ל.

עודכן במרץ 2023