מתנחלים | Machsomwatch

.

מתנחלים תוקפים פלסטינים בגיבוי צבאי

ההתנחלויות והמתנחלים

ההתנחלויות והמתנחלים לא היו במוקד הפעילות של מחסוםwatch כאשר התחלנו, בשנת 2001, לדווח על המתרחש במחסומים בין הצבא והפלסטינים. עם התמוטטות תהליך השלום בתחילת המאה ה-21 והקפאת ההסכם להעברת רוב שטחי בפעימות לידי הפלסטינים, מפעל ההתנחלויות יצא לדרך ומשך את תשומת ליבנו יותר ויותר. עד מהרה ראינו איך ההתנחלויות, המאחזים הבלתי חוקיים והמתנחלים עצמם משנים את המצב בשטח. חסימות ומחסומים רבים הוקמו כדי להגן על ההתנחלויות (כ-700 על פי נתוני אוצ'ה ב-2018) ותוך כדי כך הופקעו שטחים פלסטינים נרחבים לטובת ההתנחלויות והתרחבותן. כך הולכים המתנחלים וגוררים את ישראל לעבר חזונם האידיאולוגי - ארץ ישראל השלמה אשר נועדה לעם אחד בלבד.

לצורך הקמת מכשול ההפרדה (גדרות וחומות) שנועד למנוע פיגועים בישראל, סופחו שטחים חקלאיים רבים בשטחי C  (בשליטה ישראלית), אשר נועדו להרחבה עתידית של ההתנחלויות - לעתים תוך ויתור על שיקולי הביטחון של חיילי צה"ל. מכשול ההפרדה נבנה במקומות רבים הרחק מהקו הירוק וחצץ בין אלפי חקלאים פלסטינים לבין אדמותיהם. ככל שמספר ההתנחלויות גדל כך הפכו היישובים הפלסטיניים אשר מעבר לגדר למובלעות חנוקות, ותושביהן נאלצים לנוע ביניהן בשטחים ובדרכים האסורות לתנועה לפלסטינים. יש לכך השפעה חברתית וכלכלית קשה על האוכלוסייה הפלסטינית בכל הגדה כולה.

התחזקות מפעל ההתנחלות והצמידות בינן לבין היישובים הפלסטינים הגביר את החיכוך העוין והאלים בין המתנחלים לפלסטינים. במרכז הגדה יש התנחלויות אלימות במיוחד והכפרים הסמוכים אליהן סופגים בדרך קבע פגיעות קשות ביותר. כפר בורקא נפגע ממתנחלי המאחז הבלתי חוקי עוז ציון; הכפר כוסרא נפגע ממתנחלי המאחז אש קודש; הכפרים בורין, מאדמה, עוריף, עסירא אל קבליה סובלים ממתנחלי יצהר ומתנחלי מאחז גבעת רונן (ליד הר ברכה) ויש עוד רבים נוספים. לא זו בלבד שפורעי הגבעות אינם נענשים, החיילים הצופים בפרעות לרוב אינם מתערבים, ולא פעם משתפים פעולה עם המתנחלים התוקפים.
לא ייפלא, שהאלימות המסלימה הגיעה למעשה קיצון כרצח משפחת דוואבשה בכפר דומא ב-31.7.2015.

מתנחלים כורתים עצי זית של פלסטינים
מדוע מוטל על כל אזרח ישראלי להוקיע את מפעל ההתנחלויות?

מפעל ההתנחלויות בגדה המערבית, המסכל כל אפשרות להגיע יום אחד להבנות ולהסכם שלום, מעמיד את ציבור אזרחי ישראל שומרי החוק בצד הנפגע בסכסוך הישראלי-פלסטיני. זאת, יחד עם חיילי צה"ל הנאלצים לעמוד בניסיון מוסרי קשה – למנוע התלקחות בין המתנחלים לפלסטינים תוך שמירת ביטחון כל תושבי האזור, ולאחרונה אף להגן על עצמם מפני תקיפות של מתנחלים. ממשלות ישראל באופן גורף נכנעות לדרישות המתנחלים, ובמקרים רבים החיילים פותרים את הדילמה המוסרית בהעלמת עין מן ההתעללות של המתנחלים בפלסטינים, עד כדי מעצרם של הנפגעים.  

תחזוקת ההתנחלויות והמחסומים כרוכה בנוכחות צבאית גדולה אשר שולטת על אוכלוסייה אזרחית ודורסת את זכויות האדם שלהם. כך גדלה המוטיבציה לאלימות ולפעולות טרור. כך גובה השתלטות המתנחלים על הסכסוך מחיר כלכלי ואנושי כבד מאזרחי ישראל. 

Toggle accordion

סוג'וד, הילדה מא-תוואני

רשמים ממשמרות מחסום ווטש, דרום הר חברון, יוני 2021
סוּג'וּד בת 12. היא מספרת למצלמה בענייניות על אדם שהתקרב עם רכבו באופן מאיים אליה ואל חבריה בשעה שהלכו ברגל לבית הספר בכפר הסמוך, א־תוואני, בדרום הר חברון: 
כשהיתה בת שש היא הותקפה על ידי רעולי פנים ונפצעה בראשה. היא נשאלת אם היא עדיין חושבת על מה שקרה אז, ועונה: לפעמים. לא תמיד.
גליה עוז מספרת: "...סוג'וד עדיין מחכה לנו שנניף בשמה דגל שחור. מתנדבות של מחסום ווטש הזמינו אותי לאזור מגוריה לראות את העוולה האקטואלית ביותר — מחסומי בטון שהוצבו במהלך מבצע "שומר החומות" בכניסה לא־תוואני.
הצבא לא הסתפק בכך, ושלח דחפור D-9 שהוציא מכלל שימוש את דרך העפר המשובשת ממילא. א־תוואני הוא חלק מקבוצת כפרים שתושביהם מותקפים לאחרונה בעידודו הפעיל של הצבא.
בשבת שעברה (26.6) הציתו מתנחלים מבנה חקלאי ופצעו אדם בראשו. הפורעים השתוללו באין מפריע, וצולמו כשהם נערכים לעזוב את השטח במיניבוס שהמתין להם. סרטון מתעד אותם משליכים אבנים על תושבי הכפר ואת חיילי צה"ל עומדים לידם באפס מעשה. שלא כמו תוקפיה של סוג'וד, אלה כבר לא רעולי פנים. חלקם לבושים בחולצות לבנות, כנוטלים חלק באיזה עונג שבת מפלצתי...."

Read more...
Toggle accordion

מתנחלים - שכנים מהגיהנום במרכז הגדה

ביקרנו בכפר יאסוף על פי הזמנת ח', ראש המועצה. כבר בתחילת הפגישה הוא דיווח על כריתת גזעים וענפים ב-58 עצי זית, כפי הנראה על ידי מתנחלים מ"רחלים". הפשע הזה בוצע בלילה שבין שבת לראשון. הלכנו לשטח לראות את הנזק ופגשנו את החקלאי, אשתו ואחיו. האח, דובר אנגלית רהוטה, סיפר שהם לא יכולים לבוא לשמור בלילות, מחשש שיירו בהם. הוא טען שהמתנחלים לא היו מגיעים לשטח, המשקיף על רחלים ממעלה הרכס, לולא היו מקבלים גיבוי מהצבא. הגיבוי הוא לא רק צבאי אלא גם פוליטי - הגנה מוחלטת ואוטומטית הניתנת למתנחלים. "אם ילד פלסטיני, ולא משנה מה גילו, זורק אבנים, ישלפו אותו עוד באותו לילה ממיטתו לחקירה." הוא אומר, אך באשר למתנחלים אין דין ואין דיין. המשטרה והצבא לא עושים דבר. לדבריו, אחיו השאיר בשטח 3 שקי זיתים מלאים שנלקחו... (כפר יאסוף,  14.11.2019

Read more...
Toggle accordion

תלונות שווא והתנכלויות מתנחלים בבקעת הירדן

נאג'יה  ממכחול בבקעת הירדן נעצרה ביום ב 18.10 בגלל תלונה הזויה שזרקה אבן על מכוניתו של אחד המתנחלים מהמאחז הבלתי חוקי באום זוקא. לנאג'יה תינוקת בת 3 חודשים ועוד 8 ילדים והיא מחזיקה את כל המשק המשפחתי. כמו נמלה חרוצה היא אינה נחה לרגע , מעלות השמש ועד שקיעתה. כל היום עמלה בביתה. מעולם לא ראיתי אותה מתקרבת לכביש ובטח לא זורקת אבנים על מכוניות.

במשטרת בנימין נלקחה ממנה התינוקת ונמסרה לבעלה שלא הורשה להכנס לתחנה. כעבור שעתיים החלה התינוקת לבכות מרעב והמשטרה סרבה להכניסה אל אימה על מנת לאכול. במשך 5 שעות צרחה הילדה ולא נרגעה. בינתיים ישבה אמה, אזוקה בידיה וברגליה , שמעה את הזעקות ביתה  ובכתה.

למחרת , באמצע הלילה ניתך מטח אבנים על הבית של נאג'יה בחצות ליל. מתנחלים מהמאחז הסמוך השאירו את מכוניתם על הכביש והתקרב חרש למאהל .ומאז היא לא ישנה בלילות, כאילו לא די בטראומה שעברה , כל הזמן רצים לה סרטים בראש – הרי אלה משוגעים , ואף אחד לא עוצרinfo-icon אותם- ומה אם יחליטו לשרוף אותה ואת ילדיה ? כואב לראות את האישה הנמרצת הזו כל כך חרדה. כמעט לא מתפקדת. אבל כשמגיעים קונים להזמין גבינות, אפשר לראות את נאג'יה הקודמת, תקיפה , מתווכחת ומשיגה את המחיר הרצוי.  בקעת הירדן, 24.16.21

Read more...
סוג'וד שהותקפה על ידי פורעים מהתנחלות
Photo: 
באדיבות המשפחה
אחד מפורעי הגבעות באום רשאש מגרש רועה פלסטיני ועדרו
Photo: 
תושב פלסטיני מקומי
ההשלכות ארוכות הטווח של מפעל ההתנחלויות

המטרה המוצהרת של המתנחלים היא למנוע אפשרות של פתרון מדיני, תוך קביעת עובדות בשטח. יש בקרבם ציבור שפועל באופן קבוע ליצירת חיכוך והבערה של השטח. לאחר מכן מנוצל המצב הנפיץ להרחבת מפעל ההתנחלויות. המתנחלים מגובים בלובי שלטוני חזק ובגב כלכלי איתן, המאשר תוכניות בנייה והרחבה של התנחלויות וכבישים נפרדים (על חשבון אפשרויות הנסיעה של הפלסטינים), אשר יובילו את המתנחלים למרכז הארץ במהירות, ללא מחסומים ומגע עם הפלסטינים. המטרה היא להגיע למיליון מתנחלים עד 2030.

על פי הסכמי אוסלו חולקה הגדה לאזורים שיהיה בהם רצף פלסטיני. כשההסכם התפוגג, החלו המתנחלים להקים מאחזים והתנחלויות במיקומים אסטרטגיים, שיקטעו את היתכנות פתרון שתי המדינות. הדבר מתבצע באמצעות חתירה ליצירת חיץ מפריד של גושי התנחלויות בין איזורי הגדה השונים: בין צפון הגדה למרכזה ולדרומה; יצירת מובלעות של הערים שכם, רמאללה, וירושלים תוך ריסוק הקשר האורגני ביניהן לרוב חלקי הגדה; והפרדת בית לחם מדרום הגדה. במצב זה, הפלסטינים נאלצים לנסוע בדרכים עוקפות, משובשות וארוכות, לעבור מחסומים פנימיים רבים בדרכם בין גוש לגוש, לוותר על שטחים חקלאיים פרטיים רבים ולפצל את מרחב חייהם וחיי משפחותיהם בין אזורים מבודדים.

התוצאה ארוכת הטווח של תכנית המתנחלים עבור הציבור הישראלי היא הנצחת הסיכסוך כמלחמה שאינה נגמרת. הפתרונות שייתכנו הינם מדינת אפרטהייד אכזרית, המתקיימת על חרבה ועל הצבת חייליה הצעירים בכל אזורי הגדה; או מדינת כל אזרחיה שתמחוק לחלוטין את זהותה היהודית של ישראל ותוביל למציאות חברתית אלימה ביותר.

Control areas A B C - Created 169 of separated enclaves
על הרחבת ההתנחלויות הבלתי פוסקת והבלתי חוקית

המתנחלים מצטיינים במלאכת ההתרחבות. עם השנים המתנחלים למדו לבצעה ביעילות, למורת רוחם ועל חשבונם של התושבים הפלסטינים המתגוררים באזור, ותוך צפצוף מקומם על החלטות בית המשפט והחוק הישראלי. ההתנחלויות משגשגות באמצעות תקציבים ממשלתיים נרחבים, ונפרשות באופן שיטתי בתואנות שונות - שמורת טבע שהופכת להתנחלות, מחנה צבאי שמוסב להתנחלות, שטחי מרעה פלסטיני ומקורות מיםinfo-icon טבעיים שהמתנחלים מונעים גישה אליהם באלימות וכיו"ב. הכול במטרה ליצור קטיעה של רצף פלסטיני ומניעת הקמה של ישות פלסטינית רציפה. 

בשנים האחרונות חזרה לפעול שיטת המאחזים הבלתי חוקיים לפיה מתנחלים קובעים עובדות בשטח, מקימים התנחלות חדשה, והממשלה מאפשרת להם ומסייעת בידם להישאר ולהתרחב. כך הוקמו כ-40 מאחזים חדשים בשנים האחרונות. חלקן מווריאנט חדש: חוות חקלאיות. מקימים שני מבנים על גבעה; סוללים דרך, מביאים צאן, בקר וסוסים. כל בוקר מעלים רחפן, מאתרים את עדרי הפלסטינים הרועים בשטח. מביאים לשם את עדרי החווה בגיבוי סוסים וכלבים ומגרשים אותם. כך משתלטים על שטחי מרעה וחקלאות. בתנועת ההתיישבות "אמנה" התרברבו ב-2021 שזוהי שיטה חסכונית במיוחד, כך ״כבשו״ כבר 1,000 דונם. ועוד היד נטויה.

המאחז הפיראטי באום זוקא הופך לאחוזה של איש אחד
Photo: 
נורית פופר
מאחז פיראטי בבקעת הירדן זוכה לתשתיות, 15.2.21
Photo: 
מחסום ווטש
המתנחלים בונים גדר - אין כניסה לצאן הפלסטיני
Photo: 
רינה צור
עין חילווה בבקעת הירדן גודר - למתנחלים בלבד
Photo: 
רחל אפק
Differences in basic Human Rights: Israelis vs Palestinians in the West Bank

התנחלויות משתלטות על שטחים חקלאיים סמוכים ומספחות אותם אליהן: לא רק שמדינת ישראל אינה מאפשרת לחקלאים הפלסטינים לבנות על אדמותיהם בשטח, המיועדות בעיקר להרחבת מפעל המתנחלים, אך גם כדי לעבד את אדמותיהם שבסמיכות להן נבנו התנחלויות, נדרש "תיאום" עם הצבא. במצב זה, הפלסטיני צריך לקבל אישור מיוחד כדי להגיע  לאדמתו שלו. לכאורה כדי למנוע חיכוך בין מתנחלים לפלסטינים. בפועל ה"תיאום" נועד למנוע מן הפלסטינים לעבד את אדמתם ולגרום להם לאבד את רכושם ואת מטה לחמם. האיסורים חלים רק על הפלסטינים. למתנחלים מאפשרים לבנות, לרעות, לעסוק בחקלאות, להתנחל בכל מקום, וגם לקחת את החוק לידיהם ולתקוף ולפגוע ולאיים כאוות נפשם.

סאת הסבל של כפרי הגדה לא מסתכמת רק  בהתנכלויות האלימות ובסיפוח הזוחל. היא מתבטאת גם בצמצום משאבי המים מול שפעת מים להתנחלויות.  הזכות למים היא אולי החיונית ביותר בזכויות אדם הבסיסיות. על פי ארגון הבריאות העולמי WHO הכמות המינימלית לנפש היא 100 ליטרים לנפש ליום. מרבית הכפרים הפלסטינים מקבלים הרבה פחות מכמות זו.  בבקעת הירדן מוקצבים ליישובים הפלסטינים רק ליטרים בודדים. כפועל יוצא נאלצו התושבים הפלסטינים לוותר על גידולים חקלאיים ועל צאן להפקת חלב ומוצריו לטובת עצי זית בלבד, שאינם דורשים השקיה.

בעיניים כלות מביטים התושבים ילידי הגדה בשכניהם המתנחלים (שחלקם יושבים על אדמותיהם) ומשתכשכים בברכות שחייה לצד גינות נוי פורחות, בעוד הפלסטינים נאלצים לרכוש מיםinfo-icon במחיר גבוה, ולשנע אותם במיכלים, אפילו להשלמת הצרכים הבסיסיים.
לא אחת קרה שמתנחלים ירו במכלי אגירת המים על הגגות וחוררו אותם. יתרה מכך, ביוב ואשפה זורמים לכפרים מן ההתנחלויות היושבות בגבעות שסביב הכפרים הפלסטינים.

The Occupation denies basic rights from Palestinians