א-ראס, ג'וברה (כפריאת), ענבתא, קלקיליה, יום א' 10.8.08, אחה"צ

Share:
Twitter FB Whatsapp Email
Observers: 
סוזאן ל. אורחת: בריטה ל.
Aug-10-2008
|
Afternoon

סיכום

סומסום הפתח! ביטוי זה לקוח ממשפט הקסם, "סומסום הפתח", בו השתמש עלי באבא בסיפורי אלף לילה ולילה על מנת לפתוח את דלת מערת השודדים. בעקרון, זהו אמצעי פשוט ומהימן להשגת מטרה, בין אם המטרה היא לפתוח שער במחסום שהיה סגור במשך שנים (שבי שומרון), מזוודה סגורה או תא מטען של מכונית, על מנת לבדוק את תכולתם (בית איבא, קלקיליה, א-ראס), ריקון ארגזים של עגלת חמור (בית איבא), הסרת כיסוי עיניים מעצור (בית איבא) או גברים במסיכות (צה''ל) פורצים לבית האחים הוואש בשעה 02:00 לפנות בוקר בשכם. הכל מאוד פשוט: "סומסום הפתח!". הכל הולך בכיבוש שבו כל תוצאה, גם קטנה או טיפשית, משפילה או מטרידה, נתפשת כמוצלחת.

14:00    ג'ובארה

אין ביקורת משטרה בכניסה דרך המחסום, גישה קלה אל השער וממנו: חיילים ידידותיים.

א-ראס

הגנרטור עובד במלוא הכוח, כך שהתאורה עובדת בחום הלבן הבוהק של הקיץ. החיילים במצב רוח טוב, אולם לא עושים הרבה כאשר ממשאית גדולה נופל מטען של קרטונים מקופלים, לאחר שנבדקה. הנהג עורם אותם מאחור, בעוד שאר התנועה צריכה להקיף את המשאית הגדולה, ליפול באופן בלתי נמנע לשוחה שבצד הכביש ו/או להמתין שהתנועה בצד השני תחלוף.

15:00    ענאבתא

עשרה כלי רכב מחכים להיכנס לטולכרם, המפקד הדרוזי שמתקדם לעברנו ומדבר איתנו מסביר שלא בודקים. הוא מודה שהיה קפדן יותר לפני כן, במשמרת שלו בת שמונה השעות. הוא מסכים שאין כל כך מה לעשות כאן, אבל שאלו הם חייו, אז מה הוא יכול לעשות!

בדרך לקלקיליה

בעמדת התצפית של ההתנחלות שבות עמי אנו מבחינות בכך שגדר התיל הנפרשת לאורך שביל החצץ המוביל אל הבית הורוד הוסרה. נערי המתנחלים ממשיכים להתגורר בסככה שלהם בגבעה שממול.

17:15    קלקיליה

דומה מאוד לענאבתא. לא מתבצעת בדיקה, התנועה זורמת בחופשיות לשני הכיוונים.

17:35    חבלה

מספר עגלות סוסים או חמורים ומספר אנשים, כולל כמה נשים זקנות בתוך מקלט של ה-Catholic Relief, כבר מחכים לסומסום שיפתח בשעה 18:00, כשהכובש יואיל בטובו לפתוח כדי שאנשים יוכלו לעשות את דרכם הביתה.