א-ראס, ג'וברה (כפריאת), ענבתא, קלקיליה, יום א' 17.8.08, אחה"צ

Observers: 
רותי ו.ז., סוזאן ל. (מדווחת)
Aug-17-2008
|
Afternoon

 סיכום

היום קיבלנו את הרושם שאולי על כולם להירגע בנוגע למחסומים ובנוגע לכיבוש, מכיוון שלא לרבים יש מושג מה קורה באמת. אם זה המקרה, וממשמרתנו היום עולה שזה המקרה, מדוע לא "להרגיע" את החוקים מעט? נראה שחיילים רבים עשו זאת ביום קיץ חם ומחניק זה. אולם, הבעיה היא, שבקיץ הלוהט ובחורף המקפיא, הכיבוש אינו מבחין כלל בסבל של פלסטינים, אשר יום-יום נתונים למצבי רוחו ולגחמותיו של הכובש.

13:45    קלקיליה

לפני שהגענו למחסום, ולפני שבכלל הייתה לנו אפשרות לצלם את המחסום, המפקד, בדרגת סמל ראשון, מתחיל לאיים וצועק שלא לצלם תמונות. הוא מדבר באופן קולני ומתלהם למשך מספר דקות ואומר שישבור את המצלמה וכו' וכו'. בפועל צילמנו את החניון ואת הילדים הבדואים המנסים למכור גרבי צמר שחורים ביום לוהט זה. בעודנו עומדות ומתעלמות, הוא קורא לנו על מנת לשאול איפה האישור שלנו לצלם וכו'. היות שלא קורה דבר במחסום והכל היה שקט, מלבד מספר כלי רכב שעברו בלי בדיקה בשני הכיוונים, חזרנו במהרה לרכב.

מאחז שבות עמי

אין נוער מתנחלים בסביבות הבית העזוב, אולם קבוצה גבולה, גדולה מאוד, של גברים צעירים יושבים תחת סככה מבולגנת על הגבעה שממול המאחז, במטע זיתים שהופקע מן הסתם מבעליו...

16:20    ענאבתא

בדומה לאמור לעיל, מספר כלי רכב בכל כיוון, אולם שלא בדומה למפקד הנזכר לעיל, קבוצת חיילים זו מאוד רגועה, הם לא חובשים קסדות או כומתות אלא חשופי ראש. הדבר היחיד שמתרחש, קבוצה של תשעה אנשים, כנראה שבים מהעבודה, הולכים ישר דרך המחסום, החיילים אינם מביטים בהם והם אינם מביטים בחיילים.

16:50    ג'ובארה

טור של כלי רכב, המנסה לעבור דרך הנתיב היחיד הפתוח. שני רכבים של מתנחלים עוקפים את התור וממשיכים בנתיב לכיוון מזרח, נוסעים לכיוון מערב ועוברים את איזור הבידוק. המפקד עוצרinfo-icon את האיש המזוקן הנוהג במכונית משפחתית, אולם מאפשר לו ולמכונית שלאחריו להמשיך: ולמה לא? הרי הם "אדוני הארץ".

שער 753

כרגיל, הכל מתנהל לאט, היות שהחיילים צריכים לחפש בספר את שמות האנשים שאינם מורשים לצאת או להכנס לג'ובארה ועליהם להתקשר למפקד בא-ראס.

17:00    א-ראס

מפקד במילואים, נינוח ומלא בטחון, מסכים שהכל שקט באופן קיצוני. יש תנועה דלילה, והתנועה שיש אינה נבדקת כלל.

שמנו לב שהאורות דלקו בשער 753, אולם כאן, אין אור מלאכותי (בחום היום הבוהק בלובנו הקיצוני) והכל שקט כפי שהטבע התכוון, היות שהגנרטור אינו עובד: שלושה חיילים ומשאיתם עומדים בצד ומנסים להפעילו.