צו הריסה לבית הספר באיזווידין

Share:
Twitter FB Whatsapp Email
Observers: 
לאה ואורחת: ו.
Feb-1-2021
|
Morning
בית הספר באיזווידין
האוהל שקדם למבנה בית הספר

לפני צומת אזור התעשיה של מיתרים, בכפר זרנומה משני צידי הכביש, מ' מוסר כי יש כאן הרבה צווי הריסה. אגב לידיעת תושבי צפון הנגב בתוך הקו הירוק, מחסני השוק כאן הם המקור למשלוחים שמוזמנים בטלפון למיתר למשל.

לפני מצפה עשהאל, המאחז של ישראל קפלן, המציק לפלסטינים באזור.

הפעם התמקדנו בביקור בכפר איזווידין, מגיעים אליו מכביש 60 בפניה לכיוון אום אל ח'יר מאחורי כרמל, ואז פונים שמאלה דרך אזור התעשיה של כרמל, ובהמשך דרך הכפר כעאבנא. מעבר לאיזווידין, בדרך עפר שמאלה, מגיעים אל בית ספר שהקימה הרשות הפלסטינית עבור כ-50 תלמידים ותלמידות ממקבצי הכפרים הקטנים מסביב. עכשיו חופשת החורף ולכן אין תלמידים. פגשנו את מנהל בית הספר ואת השומר. בבית הספר 3 מורים ושתי מורות וכן חצי משרה למזכיר. המנהל הוא בן איזווידין, למד באל ח'ליל ובאל קֻדס. סביב בית הספר חצר רחבה, ולאורך הגדר הכנות לגינון. בקצה החצר מבנה לשירותים ולידו מיכל מיםinfo-icon גדול. בכניסה לבית הספר בור מים. אין הסעות לבית הספר והילדים מגיעים ברגל. כמו כן אין חדר מתאים לגן ילדים למרות שיש ביקוש.

המנהל הראה לנו בסמוך לגדר בית הספר את הריסות המסגד ובור המים שהיו שם, לפני ימים אחדים. כמו כן הוא מראה לנו את צו ההריסה שהוצא לבית הספר, ל-96 שעות, הזמן כבר עבר אך לדבריו ההריסה יכולה להתבצע כל יום. הרשות סידרה להם ייצוג משפטי של ארגון עורכי דין מרמאללה עם סניף באל ח'ליל, ארגון שפועל נגד גדר ההפרדה ונגד ההתנחלויות.

 

תוך כדי הביקור שלנו, הגיעה קבוצת מתנדבים ומתנדבות מכל אזור דרום הר חברון, בראשותה של פטמה, עובדת סוציאלית, אחות של נאסר מסוסיא, מלאי התלהבות. הם הגיעו עם דליי צבע ותוכנית לצביעת קירות בית הספר. אחת המתנדבות, אמנית, החלה מיד לשרטט על הקיר את הדגם לצביעה – עץ וסביבו ילדים. העקשנות שלהם והאמונה בעתיד משובבי נפש.