חברון

Place: 
Observers: 
נינה ברגר, חגית שר שלום, חגית בק (מצלמת ומדווחת)
Oct-28-2019
|
Morning

כל הדרך לחברון וגם חברון עצמה שקטה וכמעט ללא חיילים. הגענו  לביתו של אידריס שנמצא ליד המעיין. אידריס קיבל אישור רק לחמישה ימים למסוק את הזיתים שבחזקתו שנמצאים ליד המעיין.

הוא ביקש את עזרתנו. כשהגענו לשטח הוא כבר היה שם והגיעו לשם גם צלם חדשות פלסטיני ושלושה חיילים. כולם עזבו אחרי זמן קצר. חגית שר שלום ונינה נשארו לעבוד. חגית אומרת שזאת הייתה הזדמנות ליצור קשר אנושי ולתרגל את הערבית. לאחר. זמן מה הגיע מתנחל שרק ישב והסתכל. גם הוא לא נשאר הרבה מדי זמן.... בסך הכל הייתה הרגשה שהועלנו במשהו.

סיסמא "מות לערבים". ראינו בדרכנו אל חלקת הזיתים של אידריס.

אתמול בלילה קיבלתי טלפון שיש מהומות והתנגשויות בין הצבא ופלסטינים ליד ציר המתפללים בחברון. מ׳, הנהג שלנו, ואנוכי הלכנו לברר מה קרה.

משפחת דנא בחברון חיה צמוד לגדר של קרית ארבע בין הפילבוקס והשער שתושבי קרית ארבע יוצאים ממנו לכיוון מערת המכפלה.  אתמול הייתה שם חתונה והרבה אורחים (שכולם הגיעו ברגל כי אסור להגיע לשם במכוניות). בזמן השמחה ירו יריות של זיקוקים. החיילים בפילבוקס חשבו שמדובר בבקבוקי תבערה והזניקו את יחידת פיזור הפגנות שמצידם זרקו רימוני גז מדמיע. ההתפרעות אחרי זה הייתה זריקת אבנים ומתנחלים הופיעו. הסיפור נגמר בפינוי פצועים ובביטול שמחת החתונה.

כולם שם חיים בפחד אחד מהשני ובחוסר סבלנות וסובלנות. משפחת דנא כועסת מאוד. ליד בית משפחת דאנס פגשנו גם את אנשי ה-CPT.

האח הגדול והכובש שומר על צעדי הפלסטינים.

 

לכל כך הרבה רוע כבר הסתגלנו.