מת"ק עציון, יום ד' 2.7.08, אחה"צ

Observers: 
דניאלה ג., יהודית מ. (מדווחת).
Jul-2-2008
|
Afternoon

 מת"קinfo-icon עציון, 15:30: כבר בדרכנו לשם נודע לנו טלפונית שישנם אנשים שממתינים במת"ק משעות הבוקר המוקדמות, לטענתם, לכן לא התפלאנו למצוא את מגרש החניה מלא. אף על פיכן, המראה שנגלה לעניינו באולם ההמתנה היה חריג: כשבעים איש, חלקם ישובים, חלקם צובאים על הקרוסלות, כמה מהם שרועים על הספסלים מנסים לתפוס תנומה. מרביתם מבקשים לחדש כרטיסים מגנטים. לפני שנתיים, עם סיום השיפוץ של המת"ק חולקו כרטיסים שכולם, בבת אחת, פג תוקפם, ומכאן העומס לדברי הפלסטינים. יש להניח שגם העובדה שישנם מנועי שב"כ שבכל זאת זוכים בכרטיס הנכסף, רק מגבירה את ההצטופפות ואת בואם של רבים, שוב ושוב, בתקווה שגם מהמניעה שלהם יתעלמו, לא ברור למה ומדוע.  

 עצבנות רבה ניכרת בקרב הממתינים, שכן עפ"י הרשימה שהפלסטינים עורכים בעצמם ישנם כ-270 שמחכים מזה שעות רבות ורק כ-20 מתוכם נכנסו לחלונות, לדבריהם. היה חם מאד והמיזוג לא עבד, מה שהוסיף לאווירה הלחוצה. לטענת אנשי המת"ק טכנאי המיזוג הוזמן אך לא הגיע.   בכל פעם שהחייל מעבר לזכוכית המשוריינת קרא לאנשים להיכנס, צבאו על הקרוסלות עשרות אנשים והתפתחו ויכוחים אשר רק במזל לא הובילו לתגרות. בשלב מסוים ניכר היה שהחיילים חששו לפתוח את הקרוסלות שמא יימחצו אנשים. פלסטיני שנזקק לתסריך כדי להגיע לבית חולים לא הצליח להתקרב לקרוסלות, טלפון למוקד ההומניטארי הסדיר את העניין.
 

כאשר שאלנו את הקצין האחראי מדוע הקצב כל כך איטי הוא אמר כי יש לו רק עמדה אחת שפועלת והוא עושה כמיטב יכולתו. לדבריו נכנסו באותו יום כבר 70 אנשים ועד סוף היום בשעה 17:00 ייכנסו עוד 20 אנשים. הפלסטינים לא ממש קיבלו את ההסבר שכן, לדבריהם, זה המצב מדי יום ביומו וישנם אנשים שמגיעים יום יום ולא מצליחים להיכנס. מן הראוי לציין שהקצינים עשו כמיטב יכולתם לנסות להרגיע את הפלסטינים (יש להניח שטלפונים שלנו למנהל תרמו לכך), אך בעיקר דיברו על ליבם לחזור ולבוא למחרת ולא להמתין עוד. 

   מחסום בית לחם, 17:15:  2 עמדות פתוחות והתורים קצרים. להפתעתנו אין אנשי אבטחה באולם. בחור צעיר, עובד של הכנסייה, התלונן שהתקשרו אליו ממשרד התיירות והודיעו לו שאישור הכניסה שלו לישראל יישלל ממנו משום שבפועל נטען שהוא עוסק בהדרכת תיירים נוצרים.   בינתיים נוצרו תורים מעט יותר ארוכים, וכשאחת מאיתנו התקרבה לאחת העמדות איש ביטחון קרא לעברה מלמעלה ואז התברר כי אנשי הביטחון לא נעלמו אלא נמצאים במפלס העליון ומשם משגיח ה"אח הגדול".