בית לחם (300)

Observers: 
קלר אורן
Sep-21-2018
|
Morning

9:30 – 10:30

היה מאוד רגוע במחסום בית לחם. מעט אנשים עוברים. הדבר הבולט ביותר הוא היקף העבודות המתבצעות פה. מרחיבים את המחסום פנימה לתוך החצר ומוסיפים עמדות. וכן בחוץ, במקביל לכניסה בונים כך שהמעבר לבית לחם יהיה מחוץ למחסום, ישר לתוך בית לחם ולא בדרך מפותלת לתוך המחסום כפי שמתבצע עכשיו.

לדברי הקצין הבכיר ששוחחתי איתו "זה יהיה כמו שדה תעופה, מצב הפלסטינים ישתפר מאוד: הם לא יעברו דרך החיילים, חוץ מאשר הבידוק הבטחוני. כאן, ביציאה מהמחסום הם יעבירו את הכרטיס שלהם וכל מי שיש לו אישור יעבור ללא בעיה וככל הנראה ללא המתנה כמעט כי תהיינה הרבה עמדות ומסופים לכרטיס המגנטי. ובחזרה יעברו ישר מבחוץ לתוך בית לחם". יש להניח שזה ייקח עוד כשנה אבל "עובדים במרץ".

קשה לאמוד איך זה ישפיע על הפלסטינים.

קפצתי לשער שכם. היו שם הרבה מאוד מג"בניקים, ושתי עמדות בנויות חדשות ברחבה שלפני השער, אחת למעלה ליד הכביש והשנייה למטה קרוב לשער. גם בתוך הרובע המוסלמי היתה נוכחות מאסיבית של מג"ב. באחת הסימטאות עוכבו 2 נערים פלסטינים. הנערים היו מוקפים בשמונה מג"בניקים. אחד הנערים הדליק סיגריה ומג"בניק גער בו שיכבה מייד. הנער שאל למה ונאמר לו שעוד לפני שהדליק אמרו לו שלא יעשה זאת. נעמדתי שם כדי לראות מה קורה. לנער עם הסיגריה לא היו ניירות – הוא אמר שהם בבית. השני אמר שיש לו את כל האישורים. אני לא יודעת לומר כיצד זה הסתיים.