באקה, עאנין, ריחן, שקד, יום ב' 13.8.07, בוקר

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email
05:30-10:20

05:30 מחסום ריחן-ברטעה
המחסום עדיין סגור. הכלבים נובחים. מאבטח מציע לנו, כמו לרכב צבאי שרצה לעבור לגדה, לעלות על כיכר התנועה ולנסוע בנתיב הנגדי. אנחנו מעדיפות להמתין.
05:40 פותחים את מחסום הרכב ואת הטרמינל. כ 100 איש ואישה ממתינים במגרש החנייה הפלסטיני. הגברים צובאים על השער.
הנשים יושבות על אבן השפה.כ 50 אנשים נוספים מגיעים ברכב וברגל.
06:15 לפי ספירתנו עד שעה זו נכנסו לטרמינל כ 200 איש ואשה ויצאו ממנו למרחב התפר כ 50. בודדים עברו ממרחב התפר לגדה.
8 מכוניות נוסעים נבדקו בשתי רביעיות. בדיקת טנדרים עם סחורה מתחילה בשעה 07:00.

06:35 מחסום עאנין
כ 10 אנשים וטרקטור אחד פוגשים אותנו על הכביש המוליך למחסום. אומרים לנו שממתינים עוד כ 40 איש. העוברים חייכנים וידידותיים במיוחד. אומרים לנו שהיום יום טוב. החיילים רושמים את העוברים אך לא מחרימים אישורים. עזבנו לפני סגירת השערים.
07:15 מחסום שקד-טורה
בצד הגדה (טורה) כ-15 איש ממתינים לפני הקרוסלה המוליכה לביתן הבידוק. אנשים יוצאים מהביתן תוך רכיסת החגורות שהוסרו, בגלל שאבזמי המתכת מצפצפים במגנומטר. אנשים אומרים לנו שאתמול הגיעו 'חיילים טובים'. נותנים לכולם להתקרב לקרוסלה ולא צריכים להמתין מעבר לשער בצד טורה.
שתי מוניות עוברות לגדה. טרקטור רתום לעגלה עמוסת נוסעים מגיע מהגדה. הנוסעים לשני הכיוונים נבדקים בביתן.
7:40 אין עוד ממתינים.

07:50 מחסום ריחן-ברטעה
4 משאיות ענקיות של 'מנופי אבי' ממתינות למעבר לגדה. מעניין מה מוטל עליהן לעולל.
3 תופרות אחרונות מגיעות דרך השרוול מהטרמינל למגרש החנייה העליון. לדבריהן נכנסו לפני 06:00 לטרמינל. בדיקתן בחדר פנימי נמשכה כמעט שעתיים!
אנו יורדות לפתח הטרמינל משם אנו רואות כי רק אשנב בדיקה אחד פועל. אין צורך ביותר. הפקק בפנים. אנשים יוצאים אחד-אחד, בקצב איטי.
שניים שעובדים בברטעה המזרחית ממתינים לחברם שהוכנס לבדיקה בחדר פנימי. הוא יצא אחרי כרבע שעה. אדם אחד יוצא מהטרמינל עם שני ילדיו, כבני 7 ו 9. יש לו מוסך בברטעה המזרחית. לדבריו הבאים בלווית ילדים לא מוכנסים לבדיקה בחדר פנימי. האיש לוקח את ילדיו יום-יום למוסך כדי להימנע מהבדיקה. 'לפעמים הם לא רוצים', הוא אומר. ממש קייטנת מוסך, שתסתיים עם תחילת שנת הלימודים. המגיעים ממרחב התפר נכנסים מייד לטרמינל.
08:30 אנחנו נוסעות למגרש החנייה הפלסטיני. ארבעה טנדרים נבדקים בשעה זו ושישה נוספים ממתינים.
הנהגים מספרים לנו שהמעבר במחסום מבוא דותן-אמריחה סביר, אך כבישי האזור מלאים מחסומים ניידים, ליד עארבה, ליד ג'בע ובמקומות נוספים.
ואליד מוכר קפה ותה. נותן סיבוב על אופניו לילד מברטעה. ואליד מספר שאחיו הצעיר, סעיד, נסע לג'נין לקנות בגדים חדשים לבית הספר.
08:50 אנחנו עוזבות כאשר שישה הטנדרים עדיין ממתינים לבדיקה. שש מכוניות נוסעים ממתינות לפני מחסום הרכב. מכונית או''ם נבדקת במהירות ועוברת בנתיב 'הישראלי'.

09:15 מחסום באקה
החיילים אינם נראים, ספונים בביתן הבידוק הממוזג. זוג מבוגר מבאקה המערבית ניסה לקבל כמה מיכלי שמן מאחי האשה, תושב קפין, אך העברת השמן לא אושרה.
אנשים מעטים עוברים דרך ביתן הבידוק. מכונית פלסטינית מגיעה מהגדה, פורקת פרופילי אלומיניום. מכונית אחרת מגיעה מבאקה, חייל יוצא מהביתן ופותח את השער. שני בחורים בחולצות של 'זכוכית מאזן' לוקחים את הפרופילים. ירקות מועברים בעגלת סופר לדוכן המאולתר שבצידה הישראלי של הגדר.
חייל אומר לנו שברשימת המורשים לעבור במחסום יש 200-300 אנשים, שבניית הגדר חצתה את משפחותיהם.
09:50 כשאנחנו פונות לעזוב רץ אחרינו חייל ושואל אם יש לנו רכב ואם נוכל לקחת אדם בן 80, המתקשה בהליכה, למחסום ריחן-ברטעה. האיש עבר היכן שעבר כדי למצוא עבודה בישראל. לא מצא וכעת הוא רוצה לחזור לביתו בכפר ליד ג'נין. הוא אינו מופיע ברשימה והחיילים, שטלפנו בנסיון לעזור לו, לא הורשו להעבירו. ברורים טלפונים נוספים שערכו החיילים העלו שהאיש יוכל לעבור במחסום ריחן-ברטעה. התרשמנו מהיחס האנושי שגילו החיילים כלפי הזקן.

10:20 מחסום ריחן-ברטעה.
הורדנו את האיש בפתח השרוול, בתקווה שיעבור ללא בעיות מיותרות.