אין הגנה לפלסטינים בפני תקיפות מתנחלים וחיילים | Machsomwatch
אורנית, מהצד הזה של הגדר

אין הגנה לפלסטינים בפני תקיפות מתנחלים וחיילים

מי יגן על הפלסטינים מפני תקיפות מתנחלים וחיילים? מי יעמיד אותם לדין? אם האויב שלך הוא זה שצריך להגן עליך - מן הסתם הוא לא יתאמץ בשבילך.

מתוך דוח משמרת בחברון, יום ד' 19.3.08
משקיפות: ציפי ז', ומיכל ש' (מדווחת)

פגשנו את מיכאל ואת פאווז, שניהם פעילים בבצלם. עלינו יחד לשכונת ג'בל אל רחמייה, מאחורי תל רומידא. ראינו שניתן בקלות לעבור משם לשטחי H1 אין שום חסימה או הפרדה, מה שמעיד שהמחסומים נועדו כנראה לקשישים...


הגענו לביתם של אבו ואם טלאל. עד לא מזמן עבד אבו טלאל בתחנת מוניות, אבל כיום, לאחר שביתו הותקף בידי מתנחלים וצבא, הוא נאלץ לעבוד בבית בתור סנדלר. הבית נמצא באזור מבודד יחסית ואשתו פוחדת להישאר לבדה עם הילדים. לפחד שלה יש יסוד: בשנת 2003 הגיעו לביתה מתנחלים ותקפו אותה, כתוצאה מתקיפה זו היא הפילה את עוברה. שנתיים לאחר מכן היא הפילה שוב, הפעם עקב פלישה של הצבא לביתה.

אבו טלאל מספר שבדרך כלל החיילים והמתנחלים עושים בעיות בתקופה של אירועים חשובים (בחירות, אולימפיאדה, או כל דבר שמעסיק את התקשורת), כי אז עסוקים ולא מדווחים  עליהם. כשמתנחלים פורצים לחנות ברחוב השוהדא המשטרה לא עושה דבר, כי הפלסטינים שאינם מורשים להיכנס לרחוב אינם יודעים שפרצו לחנותם ואינם מגישים תלונה. כאשר אבו טלאל הגיש תלונה, על שבנו הותקף בידי  מתנחלים ושברו את ידו, לא נעשה דבר.


פאווז, פעיל בצלם, מספר לנו שגם לביתו פלשו חיילים. הם הגיעו באמצע הלילה כדי "לבצע חיפוש" וסגרו את כל בני הבית בחדר אחד. החיילים התיישבו בסלון וצפו בטלוויזיה. פאווז ראה זאת כאשר המפקד קרא לו מהחדר ושאל אותו איך קולטים ערוץ 2. פאווז ענה שלא קולטים בביתו את שידורי הערוץ, והמפקד שאל בתגובה, "בכל השכונה?!" פאווז אומר שכך מתנהל ה"חיפוש". החיילים סוגרים את בני הבית בחדר אחד, ואחר כך אוכלים, שותים ויושבים בסלון כמה שעות.

כשמוגשות תלונות עם הוכחות מצולמות, המשטרה אינה עושה דבר:
פאווז: בשמחת תורה בחור ישיבה שיכור תקף את בן דודי עם בקבוק וודקה. במזל הבחור פספס את הראש. קצין הקליט את המתנחל כאשר הוא מודה במעשה ושאריות דם עדיין מרוחות על ידיו.  בנוסף לעדות זו, היו באזור 20 עדי ראייה. 
מיכאל: יום לאחר מכן ראיתי את הפושע מסתובב חופשי בירושלים.


גם כאשר יש צו בית משפט - עוקפים אותו:

משם עברנו דרך מסלול "מאתגר" כדי להגיע לבית משפחת אבו הייקל. לא יכולנו ללכת ברחוב כי לפאווז אסור לדרוך בו. ראינו את ביתם של משפחת אל בכרי, שנמכר בידי סוכן קש של המתנחלים. הוצא צו בית משפט לפינוי הפולשים אבל המשטרה לא אוכפת אותו. בינתיים המתנחלים עזבו את הבית והוחלפו בפולשים חדשים.


נפרדנו מפאווז לפני רחוב השוהדא כי גם שם אסור לו לדרוך.

---------------------
דליה גולומב