א-ראם, ביר נבאלא, קלנדיה, יום א' 10.2.08, אחה"צ

Observers: 
פיליס ו', תמר פ' (מדווחת)
Feb-10-2008
|
Afternoon

מחסום אר-רם
14.45 – רכבים פלסטינים אחדים במסלול היציאה מהמחסום חיכו לתורם + שיירת רכבי או"ם וביניהן מכוניות עם כתובית בעברית: "רופאים לשלום".

מחסום קלנדיה
15.00 – ברחבת ההמתנה שלפני המחסום ניגשנו אל השירותים לראות את תוצאת השיפוצים היסודיים עליהם עמלו פועלים לפני כמה שבועות. ואמנם העבודה הסתיימה, ביתני שירותי הגברים כמו גם אלו של הנשים נודפים ריח של צבע טרי, הצבע הכחול החגיגי נשקף מבעד לחלונות המסורגים, וכפי שראינו בעבר גם אסלות חדשות וכיורים חדשים הותקנו. אלא שאליה וקוץ בה, הדלתות נעולות! ומי שנזקק לנקביו לא יבוא על סיפוקו.

במחסום עצמו פעלו בעצלתיים שני מסלולי בידוק, 1+4, במסלול המוביל למת"ק היתה הקרוסלה נעולה וקבוצת אנשים עמדו לפניה כשהם לוחצים שוב ושוב על כפתור האינטרקום. פיליס התקשרה למשרד המת"ק, ענו לה שעליה להתקשר לחמ"ל עוטף , מהחמ"ל ענו לה שמייד יגיע נציג המת"ק ויפתור כל בעיה. תוך זמן קצר הגיע קייס, שאמנם העביר אל רחבת המת"ק את כל מי שחיכה במקום, סיפר שמכונת השיקוף במסלול מס.5 מקולקלת ושהוא צופה במתרחש דרך מערכת הפלאזמה ובא אישית להעביר את האנשים בכל פעם שנוצרת קבוצה של עשרה ממתינים. ומה אם יש פחות מעשרה ולאורך זמן - עד מתי ימתינו? ולמה דווקא עשרה?
עברנו גם אנו אל רחבת ההמתנה שלפני מת"קinfo-icon, שם הסתבר לנו שלא רק מכונת השיקוף מקולקלת, גם הקרוסלות המובילות אל המשרדים ומהם לא פעלו. הפלסטינים נזקקו למיומנות בתורת הפנטומימה בכל פעם שביקשו לצאת או להיכנס לביתן, כדי למשוך את תשומת לבם של החיילים שבתוך המשרדים ה"סטריליים", על מנת שיפתחו להם את השער דרכו עוברות עגלות. למדנו גם ששער זה מכונה בפי הצבא: "דלת הומניטרית", חידוש מבית המדרש של מכבסת המילים.

15.40 – עברנו אל מחסום הרכבים, לא נצפו כלבנים על כלביהם כל זמן שהותנו במקום (20 דקות), שתי נשים הורדו מאוטובוס ושולחו חזרה אל המחסום להולכי רגל.

במרכזה של הכיכר הדרומית, מתנפנפים בגאון שלושה דגלים, סמלי הריבון: דגל היחידה הצבאית, דגל המדינה ודגל המשטרה.


-ראינו מרחוק שבמחסום עטרות היה תור של כ-20 מכוניות לפני עמדת החיילים, אחרי הפנייה מכביש 433.

מחסום ביר-נבאלה
16.20 – במחסום מוצבים מזה 3 שבועות שוטרי מג"ב. חיילי ההנדסה משמשים כתצפיתנים בתוך הפילבוקס.
המחסום הקרוי בפינו "מחסום ביר-נבאלה", קרוי בפי הפלסטינים (מאז שהועתק מקומו) בשם: "מחסום רפאת" מהיותו ממוקם בפתח כפר זה, ובפי הצבא בשם: "מחסום מרקם-חיים". לדעתנו משום שהוא מצליח לשבש את מרקם החיים של המבקשים לעבור בו.