א-ראס, ג'וברה (כפריאת), ג'ית, עזון, ענבתא, קלקיליה, יום ב' 10.12.07, בוקר

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email

  מייק (אורח)

סיכום: מצב כרגיל. אורחנו ניהל שיחות ארוכות

עם החיילים ומסקנותיו מדכאות כמו המצב במחסומים: הפחד, חוסר האמון בפלסטינאים והשנאה שולטים בקרב החיילים, ולא משנה בעצם מהן דעותיהם הפוליטיות.

06:30 הדרך לראס עטיה שקטה ושוממת. אין נוכחות צבא.

06:35 ראס עטיה. המחסום סגור עדיין.

06:40 השערים נפתחים, כ20 פועלים ושתי מכוניות מתקרבים למחסום. הנהגים יורדים כדי לעבור דרך המגנומטר. כעבור 5 דקות מתחילים לצאת, בקצב איטי למדי, 3 פועלים כל 5 דקות.

06:55 מגיע רכב מג"ב. אחד השוטרים יורד ומסמן לפועלים המחכים לעבור שלא דרך המגנומטר ובודק את הת"ז שלהם. תוך דקותיים, כולם עברו, מחייכים ואומרים לנו שישמחו שנבוא כל יום, היות ויש ימים שהם מחכים הרבה זמן.

07:10 מעבר אליהו

מעל 40 רכבים של ישראלים פלסטינאים ומעט רכבים פלסטינאים מחכים בתור שזז לאט מאד. מכוניות של מתנחילים עוברות ללא בדיקה. כ20 פועלים מחכים בתור.

07:15 קלקיליה

יותר מ-20 מכוניות ביציאה מהעיר. לא רואים את סוף התור. הבדיקה של חלק מהמכוניות מסתכמת במספר שאלות, במקרים אחרים הבדיקה מדוקדקת. למכונית ה-15 בתור יקח 15 דקות לעבור.הרבה רכבים מנסים לעקוף. אוטובוס מגיע, נדרש לדומם מנוע, חיילים עולים, אחד נשאר בתחילת האוטובוס עם נשק שלוף מופנה ליושבים, שני עובר, מבקש לראות ת"ז.

07:25 7 מכוניות בכניסה. חיילים עסוקים בפתרון בעיות של שני אנשים והתור פשוט הולך וגדל. חייל מחליט להשליט סדר ומונע עקיפת מכוניות.

מפקד המחסום סיפר לנו שהיום מג"ב הוזעקו למקום אחר והם מחליפים אותם ויתכן שבשל כך יש יותר עיכובים.

07:50 עדיין תור ארוך ביציאה וגם בכניסה, כ15 רכבים.

08:00 היציאה בעיזביט טיביט פתוחה

היציאה הראשית מעזון חסומה, אין נוכחות צבא

08:15 פונדוק - הכל נראה על פניו שקט

08:20 צומת ג'ית

אין מחסום

10:20 ענבתא

אין תור בכניסה. תנועה זורמת, רב הרכבים עוברים ללא בדיקה, לעיתים, בדיקה דקדקנית, כולל מטען.

15 רכבים ביציאה, כמו בכניסה, אולי בודקים יותר רכבים. לוקח 10 דקות ל-18 רכבים. מאד רגישים להתקרבות הרכבים, 2 חיילים עם נשק שלוף המופנה לתנועה, בנוסף לחייל שבודק. היה ארוע ירי בשבת ולכן הרגישות.

הולך רגל, שהחליט לא לחכות במונית בתור, מתקרב, נדרש להוריד ג'קט, להרים חולצה לפני שמתקרב ואז מתוחקר באריכות לפני שנותנים לו לעבור.

11:20 שער הילדים

החיילים, רק שבוע באזור, כביכול לא ראו אף פעם נשות מחסום ווטש, לא נותנים לנו לעבור ל"שטח פלסטינאי". מתקשרים לחמ"ל לקבל אישור.

אוטובוס מלא ילדים מגיע לג'ברה, חייל עולה והולך לאורך האוטובוס. נערה יורדת מהאוטובוס ומתחילה לצעוד, עם תיק על הגב, לאורך כביש הגדר, לעבר ביתה שכנראה עלה בגורלו להיות מחוץ לגדר.

12:05 אחרי טלפונים של תמי כ. והרבה נדנודים, סוף סוף קבלו אישור לתת לנו לעבור.

12:05 א-ראס שקט

אין תורים ולכן צריך 3 כלבניות ושני כלבים. נראה ממש שעוצרים כל פעם רכב, כדי לתרגל את הכלבים. הדבר הוכחש ע"י החיילים כמובן.

נבדקים גם רכבים הנכנסים לטול כרם.