עאנין, ריחן, שקד, יום ב' 15.10.07, בוקר

Observers: 
נטע ג. אנה נ.ש. (מדווחת)
Oct-15-2007
|
Morning

 

0425 מחסום ג'למה
נאמר לנו שהמחסום  יפתח ב-4.30. כאשר הגענו המתינו במקום 6 מכוניות ישראליות לפועלי הגדה . המחסום סגור עדיין ואין נפש חיה מלבדנו במרחב. 4.40 הגיעה קבוצה של ארבעה חיילים הלומי שינה מופתעים לראות מחסום סגור. לא בדיוק יודעים מדוע למי להתקשר בשעה זו על מנת לברר. אנו מתקשרות למת" שם נאמר לנו ש"מהיום המחסום חוזר לפעול החל מ- 5.30 בבקר". שאלנו : האם התושבים הפלסטינים יודעים על כך? לא ידוע להם..
4.50 מגיע ר. אחראי התפעול וראשית דבר מודיע לחיילים ללכת לישון ולחזור ( לגב אל גב ) ב8.00 בבקר, גם הוא אינו יודע אם טרחו לעדכן את הפועלים/ות. 5.00 מאבטחי המחסום מגיעים עם ציוד הבידוק. אין לנו כל דרך לברר כמה אנשים ממתינים במחסום . אנו מחליטות לנסוע לעאנין. בינתיים מגרש החניה מתמלא בנהגים ישראלים ממתינים.


5.45 מחסום עאנין

חיילים פותחים זה עתה את המחסום על שני שעריו. ניסיון לעבור לכיוון מתחם המחסום מזמין הערות של מחאה.. החייל צופה בנו בדריכות עד שאנו חוצות את הקו הדמיוני האסור בחזרה. רק אז נרגע וחוזר למשמרתו.
6.15 איש אינו עובר עדיין . קולות נרגנים נשמעים מרחוק וחייל צורח מרחיק את הממתינים אחורנית.
6.25 איש אינו עובר עדיין. במת"ק "מרגיעים" אותנו שהכל בסדר, שנחכה עוד קצת. ניסיון חוזר לחצות לכיוון המחסום כדי לברר מה מעכב מזמין איום של אותו חייל ש"אם עוד פעם"... הוא יעכב את היוצאים. שוב הוא מחכה בדריכות שנחזור למקומנו .
630 שלושת רבעי שעה לאחר פתיחת המחסום ראשוני היוצאים בקבוצות קטנות. מתברר שכל הת"זים נאספו ונרשמו על דף הנוכחות ורק לאחר מכן החלה היציאה. ככה מכינים שעורי בית בכיתה... ולעזאזל כל השאר.
7.10 עד כה עברו כ-50 איש ואשה, חמורים ומספר טרקטורים. בין היוצאים משפחה עם ילדיה המטופחים לביקור חג אחרון. כ 10 איש שהגיעו לאחר המועד (?) אך טרם נעילת המחסום הוחזרו . לא עזרו הצעקות והמחאות, הם לא ייצאו למטע כי איחרו!

אנשים מספרים שביום חמישי חיילים לא רשמו חלק מהיוצאים ולא שינו למרות שהיוצאים העירו להם על כך. בחזרה- כפי שצפו, הקשו אליהם – מכיוון שלא היו רשומים. לאחר ויכוח מורט עצבים והמתנה בת שעה ויותר הותר להם לחזור בלא שהאישור החרם. השנה לא אפשרו לישראלים לבקר את קרוביהם בגדה ממחסום עאנין. המעבר הוא רק במחסומים הקבועים כל השנה.

איש: "אשתי מאום אל פאחם והילדים באו לבקר אותי בעאנין. חיילים לא הסכימו לתת להם לעבור. ראיתי את הילדים ולא יכולתי לגעת בהם. הילדים קראו יבא יבא וחיילים ראו את הילדים אבל לא נתנו להם לעבור- אמרו רק מטייבה " .
ולהזכיר: בעאנין אנשים רבים נשואים לישראליות תושבות אום אל פאחם שמעבר לגדר, אבל למי אכפת?

שני אנשים בני 50 בערך שיצאו הבוקר למטע מבקשים לחזור לעאנין לאחר שהוזעקו על ידי קרוב משפחה. אשתו של אחד מהשניים אושפזה בבית החולים בבוקר והם התבקשו לחזור. הם מסבירים לחיילים. החיילים אומרים להם להמתין. לקראת נעילת המחסום הם דוחים את בקשתם למרות הפצרות השניים ואינם מאפשרים להם לחזור לעאנין. שרירות לב לשמה. אטימות או סתם רוע לב.
אנו מנסות לשכנע את חייל העקשן והוא מסנן לעברי "תסתמי את הפה.

"

7.20 מחסום שקד/טורה
יום חופש נוסף, כאמור. אין תלמידים. עוברים מעטים. בקורי קרובים .היוצאים לגדה עוברים גם הם דרך הביתן . רק ילדים ומכוניות מתעכבות ליד החיילים , מהגדה יוצאים אנשים למסיק.


8.0 ברטעה החדש ( ריחן)

אנשים מעטים יוצאים ובאים כל זמן. משפחות ובודדים, נאמר לנו שהתופרות ופועלי שח"ק עברו בבוקר כרגיל. טנדרים עמוסי ביצים, כבשים ושאר ירקות מגיעים בהמשך לבדיקה. במתחם כלי הרכב אדם משתין בצד. אין שירותים. עדיין. לדברי ר. המתחם הזה הוא באחריות הצבא הנהגים משעממים. מתלוננים על מיעוט פרנסה. חג עצוב היה להם. ואליד מציג את הקישוטים שעל אופניו : דגל אש"ף צופר ועוד. ילד.

9.20 - עזבנו