בית איבא, ג'ית, שבי שומרון, יום ב' 26.11.07, אחה"צ

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email
Seriously? Does this make us safer?

 15:00 בדרך לבית איבא בפניה לכביש 60 בחצי הכביש רכב עם דוקרנים. מכוניות פלסטיניות עברו חפשי. ניחשנו שמדובר במחסום לבדיקת המתנחלים בדרך לחומש. לפי המלצתה של נעמי מהשבוע שעבר עלינו למגדל  התצפית בכביש "הישן" לשבי שומרון. בצד עמד אמבולנס. כעשרים מתנחלים ושתי מכוניות עמדו לפני מחסום סגור. יש בחומש היום אזכרה לעדו זולדן שנרצח לפני שבוע. 


 
 15:15 חנינו במגרש החניה מול הנגרייה. בכניסה לחניה עמד אוטובוס ולצידו התגודדו אנשים רבים. הם בדרכם לטול כרם אבל עצרו שני סטודנטים שניסו לעבור מהצד והם יושבים כבר יותר משעה לדברי הנוסעים. אנחנו מתקרבות למחסום. סופרות 13 מעוכביםinfo-icon במכלאה. אנשים רבים צובאים על שתי הקרוסלות ואלו שהצליחו סוף סוף להשתחרר מהדוחק, נבדקים ועוברים על פנינו ומסננים קללה.


אחד החיילים שבודק את המכוניות היוצאות משכם מזהה אותנו, מתקרב אלינו ושואל "נו, שמעתם מה היה פה אתמול? תפשו מחבל עם מטענים. מה אתן אומרות על זה? " אבל הוא לא היה מעוניין בתשובה. לו התשובה הייתה ברורה. להכביד את היד ולהראות להם מה אנחנו יכולים לעשות. הוא מבקש תעודה מנהג המכונית שנעצרת על ידו. בתנועה איטית מתגרה הוא פותח את התעודה מסתכל בה ומחזיר אותה לנהג במין תנועת ריקוד. נראה שההצגה היא בשבילנו.

  15:30 המת"ק סגן ט. מסביר לנו שהמעוכבים ניסו לעבור מהצד ולא דרך המחסום ולכן לקחו את התעודות שלהם לבדיקה. הוא מבטיח שבגמר הבדיקה המעוכבים ישוחררו. בינתיים נוספים עוד מעוכבים ויש כבר 18 צעירים במכלאה. אלישבע מצלצלת למוקד ומדווחת. 

  15:50 משחררים את כל המעוכבים. 

  16:00 מפקד המחסום ניגש אלינו ומבקש שנתרחק עד אחרי המחסום. אנחנו נשארות במקום ומסבירות שאנחנו עומדות במקום שאפשר לראות את הנעשה במחסום. הוא מנסה שוב להרחיק אותנו בטענה שאנחנו מפריעות. האם לא שמענו מה היה פה אתמול? שוב ושוב החיילים מטיחים בנו את העובדה שיום קודם מחבל ניסה לעבור במחסום עם מטען. הדוחק על הקרוסלות מתגבר. ומפקד המחסום משתכנע לעזוב אותנו ולנסות לטפל בתור היוצאים משכם.  את הנכנסים לא בודקים והם מפלסים להם דרך בתוך התורים הצפופים. חלקים קופצים מעל הבטון המפריד בין הכביש למדרכה והולכים מול המכוניות היוצאות.

  אדם מלווה בילד קטן מנסה לעבור מהצד. החייל קורא לו ושולח אותו לסוף התור. המת"ק מתערב ומבקש מהחייל לבדוק את תעודות הבחור. לדברי הפלשתיני, הוא חוזר מביקור בבית החולים שם אשתו נמצאת ושכח את התעודה שלו שם. יש לו העתקים של התעודה. החייל מסביר לו כי לא יוכל לתת לו לעבור. אחרי וכוח ובהתערבות המת"ק הבחור והילד חוזרים לשכם לבית החולים להביא את התעודה.

פלסטינים מספרים לנו שהם לא יכולים לחזור הביתה לכפרים סבסטיה, ניסף ג'ובייל ואיג'יניסיניאת הכביש חסום. במוקד ידעו על כך ולא ידעו להגיד עד מתי (בגלל האזכרה בחומש). 

 16:30 בצומת ג'ית יש מחסום משטרתי בכביש המוביל מערבה.  הכביש לעזון פתוח. אין חיילים. 

 בכפר פונדוק עוצרinfo-icon. כל החנויות סגורות. ג'יפים של המשטרה הכחולה, מכוניות של משמר הגבול ורכב צבאי לאורך הרחוב הראשי. אותו מראה אנחנו רואות גם בצומת אריאל.