בית איבא, ג'ית, עזון, יום ב' 19.11.07, אחה"צ

Share:
Twitter FB Whatsapp Email
Observers: 
אלישבע א', יונה א' (רשמה)
Nov-19-2007
|
Afternoon
Seriously? Does this make us safer?

 15:10 תנועת מכוניות דלילה בשני הכוונים. עבודות הבניה בעיצומן. אין בודקה. הולכי הרגל הנכנסים לשכם עוברים ללא בדיקה. שתי חיילות וחייל בודקים תכולת שקיות ותיקים של היוצאים. המת"ק ת' ועוד חייל בודקים תעודות של העוברים במסלול המבוגרים, הנשים והילדים. מעוכב אחד יושב במכלאה. ש' מפקד המחסום ניגש אלינו ומבקש שנתרחק מהמחסום ומאיים להזמין משטרה. אנחנו מסבירות לו שנעמוד במקום שאפשר לראות את הנעשה במחסום. בהמשך ש. משלים עם נוכחותנו. 

בבדיקת חבילות של בחורה צעירה החיילת מוציאה בלנדר ומבקשת מהצעירה לפרק אותו. הבחורה מבקשת לא לפרק את המכשיר מכיוון שקשה להרכיב אותו. החיילת מתעקשת, מביאה מברג ומתחילה לפתוח את הברגים. אחד החיילים מתקרב אלינו ומסביר: "מה, כולנו יודעים שזה בלנדר. אי אפשר לשים חומר נפץ בתוך בלנדר?" באותה שעה ישנם חמישה חיילים ליד שולחן הבדיקה. אחד עסוק בלסגור את הברגים. והאחרים ממשיכים לנבור בשקיות. 

אביו של המעוכב מגיע. הוא מסביר למפקד המחסום שבנו עובד במפעל הבטון הקרוב למחסום. הוא גמר את עבודתו ויצא לכוון דיר שרף. החיילים ראו אותו, קראו לו ומעכבים אותו כבר חצי שעה. ש' מסביר לאבא שהבחור ישב במכלאה עד 16:00. תוך כמה דקות המכלאה מתמלאת בצעירים נוספים.  15:30 שני חיילים משקיפים לעבר השדות בכוון דרום לעבר הכניסה לכפר קוסין. עיניהם צדות ארבעה צעירים. הם יוצאים בריצה עוצרים את הצעירים לוקחים מהם את התעודות ושולחים אותם למכלאה. ברבע שעה הבאה שני החיילים יצודו עוד כמה קבוצות של צעירים חלקם מעונבים אחד מעיד על עצמו שהוא עורך דין. החייל לא מפלה בין הצעירים את כולם הוא שולח למכלאה בצעקות "רוח" "רוח" חלקם נבוכים ומושפלים.

 15:50 ארבעה חיילים עומדים במחסום המכוניות היוצאות ומדברים והמכוניות עומדות. לאחר חמש דקות החייל מסמן לאוטובוס להתקדם.  נהג האוטובוס מדמם מנוע, יוצא מהאוטובוס והחיילים עולים לבדוק תעודות. אחרי כמה דקות יוצאים 14 צעירים והולכים לעמוד בתור מאחורי הקרוסלות לבדיקה. בינתיים האוטובוס עומד ומחכה וכך גם המכוניות האחרות שמנסות לצאת משכם. אחרי כעשר דקות הנהג מקבל אישור להתקדם ולחכות לצעירים במרחק כך שמכוניות נוספות תוכלנה לעבור.

 16:00 יש כבר 16 מעוכביםinfo-icon בעונש על עקיפת המחסום. אלישבע מתקשרת למוקד ההומניטארי. דנה מבטיחה לנסות לעזור. 16:20 משאית עמוסה שקי שומשום יוצאת משכם. החיילים שולחים אותה לעצור בצד הדרך. הנהג מתבקש להרים את הברזנט שמכסה את השקים.
 

חיילת מגיעה בלווי כלב שמטפס על המשא ומתחיל לרחרח. אלישבע מתקרבת למשאית. הכלבנית מפסיקה את הבדיקה ומודיעה לאלישבע שלא תמשיך את הבדיקה עד שהיא לא תתרחק מהמשאית והחייל שליווה את הכלבנית מזהיר את אלישבע לא לצלם את הכלב שהוא רכוש צהלי. אלישבע זזה, הכלב ממשיך בעבודתו. 16:35 בדיקת המשאית מסתימת והמשאית ממשיכה בדרכה. בצומת ג'ית אין מחסום. בכניסה לעזון הבטונדות חוסמות את כניסת הרכבים לכפר אבל אין חיילים.