בית פוריכ, זעתרה (תפוח), חווארה, יום א' 4.11.07, בוקר

Observers: 
עדנה ל. יעל ב. (מדווחת)
Nov-4-2007
|
Morning

 

זעתרה,  בית פוריכ, חווארה 

 

 

 

 

8.00 -  צומת זעתרה

4 מכוניות ממערב.אין מכוניות בהמתנה מכיוון שכם.

8:20 - מחסום בית-פוריכ

4 מכוניות.עוברים מעטים.

8:40  - מחסום חווארה

כ- 50-60 איש בסככה.

3 עמדות בדיקה ו- 3 תורים בהתאם. אחד העוברים מתלונן שהעמדה האמצעית לא פעלה כחצי שעה ועל כן כל התור האמצעי נאלץ לחכות עד שתאוייש מחדש (הסיטואציה הזאת תחזור על עצמה מאוחר יותר).

09:30 - פלסטינאי ביקש את עזרתנו: חברו אשר ניירותיו נלקחו ממנו ב- 28.10 במחסום טול-כרם הוזמן בעניין זה היום למת"ק חווארה, אך באין לו ניירות אין מאפשרים לו את המעבר. פנינו לט. נציג המת"ק ובהתערבותו נפתר הענין והבחור הורשה לעבור.

המ.צ. המאיישת את עמדת הבדיקה האמצעית יצאה ושוב, כאמור, התור האמצעי נעצר. עדנה פנתה אל מפקד המחסום (שעד כה, למרות פנייתנו לא זכינו ליצור מגע איתו) וזה טען שהחיילת יצאה לברור בענין מעבר פלסטינאי ושאנחנו רק מפריעות להם לעבוד ועוד כהנה וכהנה. שלח אותנו לעמוד מאחורי הקו הלבןinfo-icon הרחוק. סרבנו. זמן קצר לאחר מכן הוא הופיע לפנינו בחברת חיילת מ.צ. ואיים שזו הפעם השלישית שהוא דורש מאתנו לסגת מעבר לקו הרחוק, ולא - החיילת שאיתו תגרור אותנו בכח כי הוא "אינו נוגע בנשים", וכמובן שבעוד החיילת עסוקה איתנו היא אינה מעבירה את הממתינים בתור וכך, שוב, הפלסטינאים הם בני הערובה בויכוח איתנו שעל כן - ויתרנו.

10:10 - גבר שעבר אחרי המתנה ממושכת בתור, התלונן בפנינו: הוא עבור ניתוח לפני חודש וחצי ויש לו זימון לביקור בבית חולים ברמאללה לשעה 10:30. הוא ניסה להסביר זאת לחייל אך הלה שלח אותו מעל פניו ולא איפשר לו גם לדבר עם מפקד המחסום, וכך הוא מאחר ואולי מפסיד את הזימון. האיש ממורמר (בצדק) ותוהה אל מי יוכל לפנות, את מי יוכל לתבוע (חה, חה) ואיך זה שאנחנו לא יכולות לעזור (ולנו אין אפשרות אפילו לנסות לעזור, שכן הוא נמצא בקצה התור מעבר למחסום ואילו אנחנו מרותקות).

10:30 - מריבה קולנית - צרחנית בין חיילת המ.צ. לחייל אחר. את אותה החיילת שמעתי קודם פוקדת על נבדק פלסטינאי "שתוק!"

לסיכום:

שהותנו במחסום היא אף פעם לא פיקניק אך היום היא היתה מקוממת ומרגיזה במיוחד. ושוב אנחנו נוכחות מחדש שבכל מה שנוגע לאוירה ולהתנהלות המחסום מפקד המחסום הוא הנותן את הטון.