בית פוריכ, זעתרה (תפוח), חווארה, יום ב' 29.10.07, אחה"צ

Observers: 
מקי ש. ריבה ב. מירב א. נור ב. - כתבה
Oct-29-2007
|
Afternoon

זיתא, זעתרה/תפוח, בית פוריק , חווארה

13:50 זיתא – כל רוחב הכביש המוביל לכפר חסום בבטונדות. תושבי הכפר מספרים שמאז הפיגוע באריאל זרוע הברזל בכניסה לכפר נפתחה ונסגרה עד שהיום ב 08:00 בבוקר נחסם הכביש בבטונדות. לדבריהם הצבא טוען שנזרקו אבנים. אחרי שמירב הסבירה לע' במוקד היכן נמצאת זיתא, ע' אמרה שלא ידוע לה על זה דבר והבטיחה לברר. מאוחר יותר היא אמרה למירב שהכניסה לכפר נחסמה בשל הפיגוע באריאל ושיש כניסה נוספת לכפר. הפרט האחרון חשוב לצבא בשל החלטת בג"צ האוסרת על חסימת כביש במידה וזהו כביש הגישה היחיד. 

 14:05 זעתרה (תפוח) ספרנו 3 כלי רכב בכיוון מזרח, 16 כלי רכב בכיוון דרום. מפקד המחסום מספר שאין מגבלות מעבר ואין התרעות. הגענו בזמן שהחליפו משמרות, תור הרכבים חיכה בשקט מופתי.

 
14:25 בית פוריכ – כמו בשבוע שעבר, החיילים דורשים שנתרחק מהמחסום וכשאנו מסרבות הם עוצרים את המעבר במחסום. משני צידי המחסום נאספים אנשים וכלי רכב. "הם ילדים" מתייחס נהג הממתין בכניסה לשכם לחיילים. התרחקנו מהמחסום, התלוננו במוקד ובחטיבה והתקשרנו לר', מהמת"ק. כמה דקות אחר כך הגיע סרן ה., מהמת"ק. התקרבנו שוב למחסום והבידוק שוב נעצר. שוב התאספו קבוצות של אנשים ממתינים משני צידי המחסום. ה. דיבר עם מפקד המחסום. התנועה במחסום התחדשה, כשאנו שם.

ה. ניגש אלינו. מהשיחה איתו הבנו שעבורו סגירת המחסום אינה חוקית, אבל הרחקתנו אל מעבר לקו הלבן - כזה אין עדיין בבית פוריכ אבל עוד רגע יהיה - היא בהחלט לגיטימית ובסמכותו של מפקד המחסום. בינתיים מפקד המחסום שוחח בטלפון עם הסמג"ד, החיילים מדברים בינהם, ולבסוף שניים מהם ניגשים לקצה המחסום ובאבן גיר מסמנים קו לבן.  
 
 
15:35 חווארה – עוד בדרך למחסום מספרים לנו נהגי המוניות על צעיר המעוכב בצינוק. החיילים רואים אותי מדברת איתו ומתנפלים בצעקות "מאמל'ה אסור לך לעמוד פה ואסור לך לדבר איתו. עברת את הקו הלבןinfo-icon". כך גם מפקד המחסום "פעם הבאה נזמין משטרה". דווחנו למוקד על המעוכב. לדברי ר' מהמת"ק הוא ניסה לצאת משכם דרך שביל הכניסה ומעוכב 3 שעות.
 3 עמדות הבדיקה פועלות. אורך התור כרגיל בשעות אלו (כחצי סככה מלאה). הגברים הצעירים מסירים חגורות לפני המעבר תחת גלאי המתכות. חלקם מתבקשים לבצע את 'ריקוד הבידוק' – להרים את החולצה כך שתחשף הבטן, להפשיל את המכנסיים כך שיראה הקרסול. משכי ההמתנה משתנים היום, שמענו מהגברים תשובות שונות: שעתיים וחצי, שלוש וגם חצי שעה. נשים וגברים מבוגרים עוברים בתור נפרד דרך הפשפש הצדדי.
 צד המחסום בו אנו עומדות ריק לחלוטין. החיילים אוסרים על הגברים להתלבש באזור זה. על הטרור שהופעל כאן להשגת 'הסטריליות' העידה התנהגותו של נהג מונית שרצה לדבר איתנו. הוא נעמד מחוץ למתחם (ליד הג'ורה) וקרא לנו בבקשה שניגש אליו. 

 15:52 החיילים עוצרים את המחסום. שני חיילים נכנסים פנימה, מעבר לקרסלות, 'לעשות סדר'. אנו רואות בעיטות ודחיפות. "לכו אחורה. תסתדרו יפה". החיילים הולכים בין שלושת התורים "כוס אמק אחורה אחורה, עוד אחורה". ב 16:03 כשהגברים עומדים מסודרים כתף מאחורי כתף, בתור ישר כסרגל, זקופים, המעבר במחסום מתחדש.
 הנה רצף הפקודות אותן נבח חייל לסטודנט צעיר שמזלו הרע איתרע בו והוא היה הראשון בתור אחרי 'תרגילי הסדר' ועליו הוטלה המשימה של הצגת מעבר 'נכון' במחסום (רשמתי ממש בזמן אמת. כך בדיוק נאמרו הדברים מילה במילה) "עכשיו בוא לפה. מה יש לך בכיסים. עכשיו הכל החוצה. החוצה. אל תשחק לי אותה תמים. ידיים, רגליים, צד שני (כלומר, פשוט את הידיים והרגליים והסתובב כחלק מריקוד הבידוק). יפה. לך אחורה, תעבור (תחת הגלאי). הם מבינים טוב מאוד עברית". את כל זה אומר החייל בפקודות קצרות, מדודות. הסטודנט יוצא מהקרוסלה, אחרי ההשפלה האיומה הזו, ושואל אותנו "מה אנחנו חיותinfo-icon".  

 תנועת רכבים - בכניסה לשכם נבדקים תעודות זהות ותסריכים, התנועה איננה רבה. היציאה מהעיר מתנהלת בשיטת הבידוק המוכרת - כשהחייל מסמן בידו, מחוות יד קטנה של 'בוא הנה', הנהג מתקרב למחסום, עוצרinfo-icon במרחק מה ממנו, הנוסעים יורדים וממשיכים ברגל. הנהג מתקרב לבדו למחסום, הרכב נבדק, אחרי בידוק תעודות הזהות של הנוסעים, הם מורשים להמשיך בדרכם. ריבה ומקי מדדו משכי בידוק של 4-5 דק' למונית, תלוי במספר הנוסעים, 11 דק' למיניבוס, זמן שלא כולל כמובן את זמן העמידה בפקק עד ההגעה לעמדת הבידוק. ריבה ומקי העירו גם על הבדלי זמן המעבר במחסום בין הולכי רגל לנוסעים בכלי רכב. הראשונים, דלי האמצעים, תמיד מחכים יותר. 

 בערך ב 16:30 הגיע שוטר למחסום ודורש מאיתנו לצאת מהמחסום אל מעבר לשטח המגודר. "כל מי שלא שייך שילך מפה. לא בכדי תחמו פה" רצינו להראות לו החלטה של שופטת בית המשפט בראשון לציון לפיה אין להרחקנו מהמחסום "גם החלטה של שופטת אני אחליט אם לראות" ואחרי שראה את החלטת השופטת "במטותא מכן אני מבקש שתביאו להבא מכתב שאומר איפה מותר להיות". הדיון נגמר כשהשוטר מבקש מאיתנו לא לעמוד קרוב מידי לקרוסלה כי אנו עלולות לקבל מכה.

 16:30 מעוכב צעיר נוסף בטענה שהוא "זלג", ניסה לצאת משכם דרך שביל הכניסה. אלא שבמקרה זה ראינו כי הצעיר ניסה להעביר משהו למישהו מעברה האחר של הקרוסלה. הוא לא ניסה לקפוץ מעליה.

 
16:55 זעתרה (תפוח) ספרנו 5 כלי רכב ממתינים בכיוון דרום, כלי רכב אחד בכיוון מזרח.