חבלה, עזון עתמה, יום ב' 4.6.12, בוקר

Observers: 
ניבה ד. רוני ש.
Jun-4-2012
|
Morning

05:50 עזון עתמה

כ 80 אנשים בתור צפוף וכל הזמן מגיעים עוד ומצטרפים לתור. פלסטיני שיוצא מדווח שלקח לו כשעה לעבור. אנשים מחכים בחוץ להסעות שלהם.

בתוך מתקן הבידוק שתי  מ.צדיקיות שבודקות את התעודות מהר, מעבירות כל פעם כ 14 אנשים בקרוסלה. השלב הבא שעל האנשים לעבור הוא לחזור דרך השער שנפתח כל פעם ע'י חייל ולקחת את חפציהם,שקיות וצידניות אוכל קטנות וכלי עבודה שהשאירו מחוץ לשער ,שוב להכנס  דרך השער ולהניח את הכל על השולחן מול  3 מ.צדיקיות שמפשפשות בחפציהם ושולחות אותם לדרכם.

06:12 בחוץ מחכים כ9 עובדים עם חולצות מודפסות עם לוגו החברה בה הם עובדים. (שכחתי את שמה) מגיע ואן שיוצאים ממנו כ 10 עובדים עם אותן חולצות. מסתבר שזו משמרת הלילה שחוזרת מעבודה במחצבה הסמוכה , ומשמרת הבוקר עולה על הואן ונוסעת לדרכה.

חיילים נגשו אלינו ודרשו שנזוז כי אנו מפריעות למהלך התקין של המחסום, סרבנו ומכיון שכנראה שראה שאין אנו מפריעות התפתחה שיחה עם המפקד שטען שעלינו לצפות על הפרצות הרבות  בגדר ולראות איך שהשב'חים עוברים שם ללא בעיה. לא עזרו הסברינו שזה לא מטרת עמידתנו שם. ספר שמאז האונס האכזרי בתל אביב ע'י שב'ח לא חדל לחשוב על כך.

החיילים עזבו את המקום.

6:27 התור מתקצר אך עדין יש כ 50 אנשים כי כל הזמן מגיעים עוד. בחור שסימנו לפני חצי שעה בדיוק, עדין רחוק מהשער.

שוב נגשת ממ.צדיקית ודורשת שנתרחק מהשער ונצפה מעבר לכביש. אנו מסרבות וכתגובה היא סוגרת את המחסום. אנו מטלפנות למת'ק ומתלוננות במוקד ההומניטרי. כתוצאה מכך היא פותחת ומאפשרת כל פעם רק ל5 אנשים לעבור, דבר המאט מאד את המעבר. למרות שזזנו קצת, הפלסטינים מבקשים שנעזוב כדי לא לעכב אותם ואנו עוזבות.

האדם שסימנו את הגעתו למחסום בשעה 05:58 עבר בשעה 06:58 למרות ועם  העיכוב.

07:20 חבלה.

רואות בצד המשתלות פועלים שכבר עברו. באופן יחסי מעט אנשים מחכים  לעבור במחסום. היום לא מאפשרים לחכות ע'י הקרוסלה דבר שמאיט את המעבר אך בכל זאת  חמישה עברו תוך 4 דקות..

מכונית שמגיעה מכיוון חבלה עוברת בדיקה יסודית. טרקטור עובר מהר ומנופף לנו לשלום . שני ילדים קטנים עוברים עם אביהם שמחים ועליזים.

שומר המשתלות הזקן עם עגלה וחמור שאליו מתלווה שומר חדש צעיר גם הוא עם עגלה וחמור באים מכיוון המשתלות ומחכים שהחיילים יאפשרו להם להכנס.

08:00 יש עדין  15 עד 20 אנשים שמחכים לעבור ויש מצטרפים חדשים כל הזמן. המעבר ממשיך להיות מהיר.