ג'ית, חבלה, עזון, Wed 9.6.10, Afternoon

Share:
Twitter FB Whatsapp Email
Observers: 
אליקס ו., סוזן ל. מדווחת
Jun-9-2010
|
Afternoon

תרגום: חנה כ

סיכום

הגיע הזמן להתבונן במבט כן על מה שהקבוצה המכונה "קבוצת תל אביב" עושה במשמרות שלה. יתכן שיש צורך לבדוק בעין ביקורתית את הדרכים שאנו נוסעות בהן ברחבי הגדה המערבית לאור המטרות של מחסום ווטש: המסלול של מסעותינו על פני הגדה המערבית לא מוביל אותנו למחסומים, לפחות לא סביב שכם, קלקיליה או טול כרם (כולם הוסרו) ולשער חקלאי אחד, אולי שנים; למסלול הכללי יש קשר רופף עם המטרה הראשונית שלנו, דהיינו לשמש כעדים, לפקח על "חופש התנועה" של פלשתינאים, הזכות האנושית הבסיסית שבגללה נוסדה מחסוםווטש, והדיווח עליה. אנו נמצאות רק לעיתים רחוקות במקום כאשר מתגלעים קשיים עם מתנחלים, ולעולם לא כאשר צה"ל שוב עורך פשיטה נוספת, אירוע המתרחש מדי לילה. בנייני המסופים, אשר מספר משמרות מנטרות מספר פעמים בשבוע הם דבר אחר, אבל כמו בבית לחם, אנו סומכות על המלווים מן הכנסיות בצד הפלשתיני. ובכן, היכן נמצאים אנו, הקבוצה המרכזית של אנשי מחסום ווטש? ומה אנו עושים? ומדוע?למרות הדאגות שלעיל, שאינן חדשות, עדיין קיימים עניינים שיש לדווח עליהם מן המשמרת שלנו היום!

דרך 5511:00 יש שלט פרסומת ענקי (שמצטרף לשני האחרים שכיבדו בנוכחותם את הצומת הזה במשך מספר שנים) בפניה להתנחלות אלפי מנשה, שמפרסם שיכונים חדשים (הצבע בעיקר כתום זוהר: בוודאי שאין זה מקרה!)

עזוןג'יפ של משמר הגבול עומד לרוחב הכביש, ואנו מבחינות שהחייל העוצר את המיניבוס הוא מבוגר למדי, כנראה מתנדב. עובר אורח מספר לנו שהג'יפ הזה "נמצא תמיד כאן....בודק תעודות זהות", אך לא היה סימן לו בדרכנו חזרה.

שבות עמיהבית בעל המשמעות, שנתפס על ידי נוער מתנחלים לפני כמה שנים, צבוע כעת בכחול!

קדומיםבתים חדשים מוקמים בזריזות, אין הפסקת בניה כאן.

צומת ג'ית ובדרך לסארהלאחרונה הודיעו שיותר מחסומים הוסרו בגדה המערבית. סארה לא הייתה נגישה למשך מספר שנים, אך נראה שהיכולת המתמטית של הכובש מוטעית. כאן, על הכביש המוביל אל הכפר, יש מחסום חדש לגמרי, עשוי מבלוקים עשויים מבטון, בנוסף למחסום שהיה כאן קודם לכן, מעט הלאה במעלה הגבעה.שבי שומרוןיש עתה רק כניסה אחת להתנחלות, על הכביש החדש שלה. כביש מס. 60 סגור, עבודות כביש מבוצעות כאן עתה. אל שלט גדול - "סיוע ארה"ב" – מחובר דגל אמריקני וסמל של הרשות הפלשתינית: "רחוב ביזאריה-דיר שאראף". מתנה מן העם האמריקני בשיתוף פעולה עם המשרד השיכון והעבודות הציבוריות". שלטים כתומים, בערבית, אנגלית ועברית מצביעים על הדרך לשכם או ג'נין, אשר אליה אפשר להגיע רק דרך ענבתא, בגלל העבודות בכביש.

12:30 שער מס. 139 - חבלהאנו מגיעות באותו הזמן שמגיע האמר שממנו יורדים חיילים (דתיים) ומטפלים במנעולים ובשערים הרבים שמרכיבים את "השער החקלאי" הזה. שבעה אנשים מחכים לעבור מן הצד שבו הם עומדים, בנוסף לעגלה הרתומה לחמור.עתה יש כאן גודש של דגלים: שני דגלים ישראליים, אחד שחציו ירוק וחציו שחור (חיל השריון) ועוד אחד שחור כולו  ואחד כתום וכחול. שני חיילים בקצה הרחוק של המחסום בודקים בעצלתיים, שעה שאנשים במקום עומדים ומחכים. חייל שלישי מגיח לבסוף מן ההאמר, ומשאיר בו חיילת שיושבת בחוסר מעש.פלשתינאי מספר לנו על תקנה חדשה בעניין שעות הפתיחה של השער, שתכנס לתוקפה החל ממחר. ואכן, על גבי השער הפתוח, כך שאיש לא יוכל לראות אותו, יש פתק רשום בחפזון בכתב יד , בעניין שעות הפתיחה החדשות:6:45 – 8:0013:45 – 15:0017:00 – 18:30מועדים אלה, כך נאמר לנו, בלתי נוחים במידה רבה עבור הפלשתינאים ויגרמו להם לבעיות רבות – ובכן, מה עוד חדש, מצאנו לנכון להעלות את הנושא בפני המת"ק או בפני כל מי שמסוגל עדיין להחדיר קורטוב של תבונה (או הגינות) ללבו של הכובש.החיילים פועלים כאוטומטים – אולם אוטומטים יסודיים. כל משאית קלה נבדקת ביסודיות, כל טרקטור נבדק מבפנים ובמחוץ, ומציצים לתוך עטיפות פלסטיק של מוצרים ומלטפים אותם; וכלל לא משנה אם הפלשתינאים יוצאים מחבלה או נכנסים אליה. כל תעודות הזהות ניתנות לחייל שצועד אתן לתא הבדיקה העשוי בטון שעה שאנשים עומדים בחום הצהריים הלוהט.אחד החיילים בולט במיוחד. הוא אינו מברך איש לשלום, רק מביט בעיניים חשדניות על כולם, על נשים וגברים, בבוז גלוי.12:55 טור המכוניות הבאות מחבלה חייב לחכות מאחר ששלושת החיילים מתדיינים באמצע המחסום. המואזין נשמע במרחק מה, וארבעה אנשים, גברים ונשים, שותלים משהו באדמה היבשה שבו, לפני רק חודשיים, ראינו קציר של תפוחי אדמה.